فلاشینگ, فلاشینگ سقف
همه چیز درباره فلاشینگ سقف سوله

بررسی فلاشینگ سقف سوله

فلاشینگ سقف سوله به گونه‌ای ساخته می‌شود که ضدآب بوده و یک راه حل عالی برای خروج آب است. در این مقاله به بررسی فلاشینگ خواهیم پرداخت.

درباره فلاشینگ سقف سوله چه می‌دانید؟وقتی سوله می‌سازید، می‌خواهید داخل آن کاملا ضد آب باشد. اما بیرون چطور؟ سوله شما باید طوری ساخته شود که در مقابل عناصر مقاوم باشد. یعنی دفع آب به کارآمدترین شکل ممکن. نصب فلاشینگ در اطراف محیط سوله بهترین راه برای جلوگیری از خروج آب است. اما چگونه می‌توان فلاشینگ سقف سوله را نصب کرد؟

فلاشینگ سقف سوله چیست؟

فلاشینگ سقف سوله معمولاً یک قطعه ده فوتی از فولاد، آلومینیوم یا وینیل است که به شکل L خم شده است. لبه یک طرف L به سمت بیرون زاویه دارد. این لبه در مقابل سقف قرار می‌گیرد.

پرز کوچک اجازه می‌دهد تا آب بدون برخورد به سازه از سوله چکه کند. این کار تخته فاسیا، سقف و فونداسیون را خشک نگه می‌دارد.

فلاشینگ سقف برای ضد آب نگه داشتن سازه شما ضروری است. با این حال، روش‌های زیادی برای نصب آن وجود دارد.

به عنوان مثال، میخ زدن فلاشینگ بیش از حد به سوله شما همچنان اجازه می‌دهد که قطره قطره روی تخته فاسیا چکه کند. پس از آن باران می‌تواند وارد شیارهای سوله شود و باعث نفوذ قطرات و روان آب در قسمت دیوار داخلی شود.

قرار دادن فلاشینگ روی یا زیر نمد سقف در نقاط نامناسب می‌تواند باعث متورم شدن روکش OSB با رطوبت شود. هنگامی که غلاف متورم می‌شود، این باعث ایجاد ترک و شکستگی در نمد سقف خواهد شد.

سقف ترک خورده منجر به نشتی گسترده در سراسر داخل سوله می شود. بنابراین، قرار دادن مناسب فلاشینگ بسیار مهم است.

نمایی از انواع فلاشینگ سقف سوله

مزایای اجرای فلاشینگ سقف سوله

اجرای فلاشینگ سقف سوله مزایای گوناگونی دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم: 

۱.یکی از مهم‌ترین مزایای نصب فلاشینگ سقف سوله، جلوگیری از ورود گرد و غبار و آب باران به داخل ساختمان است. در واقع، فلاشینگ سقف سوله برای آب بندی ساختمان و محافظت از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که از فلاشینگ برای پوشش دادن درزها و شکاف‌های سقف استفاده نشود، ممکن است نشتی آب باران و برف به داخل خانه باعث رطوبت زدگی دیوارها شود. این مسئله به خصوص در شهرهای بارانی کشور به وفور به چشم می‌خورد. 

۲.یکی دیگر از مزایای فلاشینگ سقف سوله بهبود نمای ساختمان است. فلاشینگ برای آب بندی و جلوگیری از ورود عوامل خارجی به محیط داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که نقش موثری در بهبود نمای ساختمان داشته و زیبایی محیط داخلی و خارجی ساختمان را افزایش می‌دهد.

معایب فلاشینگ سقف سوله

فلاشینگ سقف سوله یک محافظ عالی برای جلوگیری از ورود ذرات و عوامل خارجی به داخل ساختمان است و معمولاً با معایب چندانی همراه نیست. با این حال،  در مکان‌هایی که تحت وزش بادهای شدید و مداوم باران قرار دارند، ممکن است فلاشینگ سقف سوله در مدت زمان کوتاه‌تری آسیب ببیند. در این حالت، باید مجدداً برای خرید فلاشینگ سقف اقدام کرد. برای اینکه دوام و ماندگاری فلاشینگ افزایش پیدا کند، باید به دقت بسیار زیادی هنگام انتخاب نوع فلاشینگ و نحوه نصب آن داشته باشید.

 

نمایی از فلاشینگ سقف سوله

مراحل اجرای فلاشینگ سقف سوله

اجرای فلاشینگ سقف سوله در چند مرحله انجام می‌شود که در ادامه برای شما بیان خواهد شد: 

۱.مرحله اول شامل بررسی ساختمان است. در این مرحله، ابتدا میتوانید با شماره ۲-۲۲۲۵۸۷۹۱-۰۲۱ تماس بگیرید تا شرکت برج پوشش آپادانا افراد متخصص خود را برای بررسی ساختمان اعزام می‌کند. در این حالت، پیمانکاران و افراد متخصص وظیفه دارند تمامی بخش‌های نمای ساختمان را مورد بررسی قرار دهند. همچنین لازم است دیوارها، درز سقف و سایر بخش‌های ساختمان به طور کامل بررسی شوند‌. 

۲.مرحله دوم شامل انتخاب فلاشینگ سقف سوله است. فلاشینگی که برای سقف سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید کاملاً متناسب با شرایط آب و هوایی و ابعاد و اندازه سقف باشد. همچنین لازم است کیفیت و استحکام فلاشینگ به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا هر شرکت از مواد اولیه گوناگونی برای ساخت فلاشینگ استفاده می‌کند. یک فلاشینگ با کیفیت، باید استحکام و پایداری زیادی داشته باشد و به راحتی دچار زنگ زدگی و خوردگی نشود.

۳.بعد از اینکه بهترین نوع فلاشینگ سقف ساختمان انتخاب شد، باید فرایند زیرسازی سطح فلاشینگ انجام شود. برای انجام فرایند زیرسازی باید از ماسه و ملات استفاده شود. سیمان باید به طور کامل سطح سقف را پوشش دهد. کیفیت سیمان و استحکام آن باید به گونه‌ای باشد که مانع از نفوذ ذرات آب شود. البته خود فلاشینگ سقف سوله برای جلوگیری از نفوذ ذرات آب مورد استفاده می‌گیرد. برای اینکه تماسی بین فلاشینگ سقف سوله و سطح سقف وجود نداشته باشد، معمولا فلاشینگ را به اندازه چند سانتی متر از سطح سقف فاصله می‌دهند. 

۴.در آخرین مرحله، تمامی بخش‌ها و قطعات فلاشینگ با استفاده از چسب‌های مخصوص به یکدیگر متصل می‌شوند.

فلاشینگ سقف سوله چیست

نکات مهم در اجرای فلاشینگ سقف سوله

هنگام نصب فلاشینگ سقف سوله باید به برخی از نکات مهم توجه داشته باشید که در ادامه برای شما بیان می‌شود. 

۱.مهم‌تر‌ین مرحله برای اجرا فلاشینگ سقف سوله، سیمانکاری سطح سقف است. برای انجام این کار به افراد حرفه‌ای و متخصص مراجعه کنید. زیرا اگر سیمانکاری سطح سقف به شکل درستی انجام نشود، آب باران به راحتی به داخل ساختمان نفوذ خواهد کرد. به عنوان مثال، یکی از نکات مهم هنگام سیمان کاری این است که از ملات بیشتری برای برخی از بخش‌های سطح سقف استفاده شود.‌ این مسئله باعث می‌شود سطح سقف شیبدار باشد و آب باران به راحتی به داخل ساختمان نفوذ نکند. همچنین روی سقف باید کاملاً صاف و یکدست باشد و پستی و برامدگی نداشته باشد.

۲.برخی از انواع فلاشینگ سقف سوله، در محیط‌های بادخیز نصب می‌شود. زمانی که میزان وزش باد در یک منطقه زیاد باشد، ممکن است فلاشینگ سقف سوله آسیب ببیند. در نتیجه، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به فلاشینگ سقف سوله، پیشنهاد می‌کنیم از نبشی و قوطی استفاده کنید. 

۳.سومین نکته هنگام اجرای فلاشینگ سقف سوله، تعیین درست متراژ و اندازه‌ها است. برای اینکه فلاشینگ در متراژ درستی اندازه گیری و برشکاری شود، بهتر است ابتدا از یک فرد حرفه‌ای بخواهید تا اندازه دقیق سقف را تعیین کند و متناسب با آن، بهترین ابعاد فلاشینگ خریداری شود. همانطور که گفته شد، اتصال درست قطعات فلاشینگ سقف سوله اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین، هنگام نصب فلاشینگ به دقت عملکرد پیمانکاران مورد بررسی قرار دهید تا این قطعات را به شکل کاملا محکم و پایدار به یکدیگر متصل کند.

نوع مواد فلاشینگ سوله

در حالی که ممکن است یک قطعه ساده از مصالح ساختمانی به نظر برسد، اما انواع مختلفی دارد. نوع فلاشینگی که خریداری می‌کنید به مواد سقف شما و شکل سقف بستگی دارد. سوله شما همچنین به لبه قطره‌ای در بالای در و پنجره نیاز دارد.

همه چیز درباره فلاشینگ سقف سوله
فولاد گالوانیزه

ارزان‌ترین و بادوام‌ترین ماده برای لبه قطره‌ای فولاد گالوانیزه است که محافظت مناسبی برای سوله ارائه می‌دهد. گالوانیزه به این معنی است که فولاد دارای پوشش روی است که سخت‌افزار شما را کمتر مستعد زنگ زدگی می‌کند.

ممکن است ببینید که فلاشینگ گالوانیزه شما شروع به زنگ زدن می‌کند. با این حال، اگر به طور منظم توسط شاخه‌های درخت یا نردبان خراشیده نشود، برای مدت طولانی دوام می‌آورد.

آلومینیوم

این فلز وقتی روی دیوار خانه شما قرار می‌گیرد، زنگ نمی‌زند و همچنان مقرون به صرفه است. مشکل ضربه‌ای که به آلومینیوم وارد می‌شود این است که به اندازه فولاد قوی نیست و استفاده از میخ های غیر آلومینیومی برای نصب ممکن است منجر به خوردگی شود.

وینیل

تا حد زیادی ارزان‌ترین گزینه است. وینیل نیز بیشترین احتمال لغزش را دارد. وینیل فلزی نیست، اما حمل و نصب آسان را ارائه می‌دهد.

اگر روی سوله خود سایدینگ وینیل دارید، می‌توانید لبه قطره‌ای را از همان سازنده خریداری کنید تا با سایدینگ مطابقت داشته باشد. وینیل اغلب به صورت پشت سر هم با ناودان‌های وینیل یا به عنوان مقاوم سازی لبه قطره‌ای سقف سوله موجود استفاده می‌شود.

فلز مس

مس کم استفاده‌ترین و گران‌ترین نوع است. به طور معمول، تنها زمانی از مس استفاده می‌کنید که مطابقت با ناودان مسی یا سیستم سقف موجود اهمیت داشته باشد. در حالی که مس بادوام است و به راحتی خم می‌شود، هزینه آن را برای استفاده در سوله غیرعملی می‌کند.

فلاشینگ سقف بعد از اجرا

انواع پروفیل چشمک زن

شکل فلاشینگ سقف سوله متفاوت است و نام‌ها ممکن است گیج کننده باشند. همانطور که در زیر می‌بینید، برخی از انواع یکسان هستند اما با حروف متفاوت نامگذاری می‌شوند.

نوع C

همچنین به عنوان نوع “L” شناخته می‌شود، این یکی از رایج ترین انواع پروفایل برای فلاشینگ است. دارای پروفایل L شکل است.

نوع D

به طور گسترده به عنوان نوع T شناخته می‌شود، مشابه نوع C است، با این تفاوت که قسمت بالای پروفیل از سقف بیرون زده است. این اجازه می‌دهد تا آب دورتر از تخته فاسیا و داخل ناودان بیفتد.

نوع F

نوع F همچنین به عنوان پیش بند ناودانی شناخته می‌شود و هنگام جایگزینی فلاشینگ موجود یا افزودن آن به ساختار سقف موجود مفید است.

این زاویه فضای بیشتری را برای رسیدن رطوبت به ناودان فراهم می کند.

نکات نگهداری فلاشینگ سقف سوله

نگهداری فلاشینگ سقف سوله اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث افزایش دوام و طول عمر فلاشینگ می‌شود. در نتیجه، در ادامه قصد داریم برخی از نکات نگهداری فلاشینگ سقف سوله را برای شما بیان کنیم: 

۱.به هیچ وجه قبل از زیرسازی، برای نصب فلاشینگ سقف سوله اقدام نکنید. ابتدا لازم است با استفاده از سیمان و سایر مصالح ساختمانی، روی سقف صاف و یکدست شود. تنها در این حالت است که فلاشینگ به درستی روی سطح سقف قرار خواهد گرفت. 

۲.فلاشینگ را به صورت دوره‌ای مورد بررسی قرار دهید و عملکرد آن را چک کنید. با توجه به اینکه فلاشینگ سقف بیشتر از سایر انواع فلاشینگ در معرض تغییرات آب و هوای مثل بارش شدید و گرد و غبار قرار دارد، ممکن است با سرعت بیشتری نیز آسیب ببیند. 

۳. تمامی قطعات فلاشینگ سقف باید با کمک چسب‌های مخصوص به یکدیگر اتصال داده شوند تا از نفوذ ذرات آب یا گرد و غبار به داخل ساختمان جلوگیری شود.

۴.فلاشینگ سقف سوله باید با زاویه.های مناسب خم کاری شده باشد و فاصله استانداردی با سطح سقف داشته باشد.

فلاشینگ سقف سوله

هزینه فلاشینگ سقف سوله

هزینه فلاشینگ سقف سوله به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه برخی عوامل موثر بر هزینه نهایی فلاشینگ سقف سوله را برای شما بیان می‌کنیم. 

  • آلیاژ

یکی از عوامل موثر بر هزینه نهایی فلاشینگ سقف سوله، نوع آلیاژ است. هنگام ساخت فلاشینگ، انواع مختلفی از آلیاژ مثل ورق گالوانیزه یا انواعی از قطعات فلزی دیگر استفاده می‌شود. هر چقدر کیفیت و استحکام آلیاژ بهتر باشد، هزینه خرید آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

  • ضخامت ورق

از دیگر عوامل موثر بر هزینه فلاشینگ سقف سوله، ضخامت ورق است. زمانی که ضخامت ورق فلزی موجود در فلاشینگ افزایش پیدا کند، وزن آن نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه با هزینه بالاتری به فروش خواهد رسید.

  • ابعاد

ابعاد فلاشینگ تا حد زیادی بر قیمت آن موثر است. هر چقدر عرض و طول ورق فلزی بیشتر باشد، هزینه فروش آن بالاتر است.

 

شرکت برج پوشش با هدف ارایه خدمات، سازه‌های صنعتی، سازه‌های فلزی، اسكلت فلزی، ساخت عرشه فولادی، سازه‌های فلزی سوله، اسكلت فلزی كارخانجات، طراحی سازه‌های فلزی، نصب سازه، سازه فلزی جوشی، سازه فلزی پيچ و مهره‌ای، سازه‌های فولادی، سازه‌های عرشه فولادی پاسخگوی نیازهای مختلف مشتریان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط