1. خانه
 2. مقالات
 3. فلاشینگ
 4. قدم به قدم اجرای فلاشینگ سقف + ویژگی و اهمیت آن

قدم به قدم اجرای فلاشینگ سقف + ویژگی و اهمیت آن

فلاشینگ, فلاشینگ سقف
قدم به قدم اجرای فلاشینگ سقف

بررسی اجرای فلاشینگ سقف

فلاشینگ سقف با انحراف آب باران از روی سقف مانع از پوسیدگی و خرابی آن خواهد شد. در ادامه روش اجرای فلاشینگ سقف را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اجرای فلاشینگ سقف به منظور محافظت از دیوار و منحرف کردن روان آب باران به داخل ناودان، معمولا در تمام تقاطع‌های سقف و دیوار نصب می‌شود.

انواع فلاشینگ سقف

فلاشینگ سقف بر سه نوع است که هر یک خصوصیات خاص خود را دارند.

 •  فلاشینگ سه پله: این نوع فلاشینگ چند مورد استفاده دارد: برای قسمت زیرین ساندویچ پانل دیواری، قسمت آبریز ساندویچ پانل سقفی و قسمت حاشیه ساندویچ پانل دیواری.
 •  فلاشینگ نبشی شبیه L: این نوع فلاشینگ دو نمونه دارد. نمونه‌های داخل رنگی یا بیرون رنگی تولید که برای گوشه‌های کار در قسمتی که دو دیوار به یکدیگر میرسند، نصب می‌شود. ان محصول در زیبایی نما تاثیر ویژه‌ای دارد.
 • فلاشینگ یو: این نوع فلاشینگ بسیار پر مصرف است و دور تا دور حاشیه ساندویچ پانل سقفی را پوشش می‌دهد. یکی دیگر از موارد استفاده این محصول در حاشیه ساندویچ پانل دیواری است. توجه داشته باشید که فلاشینگ سقف از نوع یو بهترین گزینه برای مواقعی است که ارتفاع دیوار کوتاه است و از این فلاشینگ می‌توانید به‌جای آهن‌کشی استفاده کنید.
 •  مدل تاج: این نمونه مانند فلاشینگ نبشی L است با این تفاوت که در زاویه‌ای مایل‌تر تولید می‌شود.

مزایا استفاده از فلاشینگ سقف

فلاشینگ سقف مزایای بسیاری دارد که کارآمدترین آن‌ها عبارت می‌شوند از:

 • عایق صوتی مناسب برای بنا
 •  ممانعت از لرزش و ایجاد سر و صدای زیاد ساندویچ پنل‌ها در اثر باد
 • جلوگیری از نفوذ گرد و خاک به داخل ساختمان
 •  زیبا کردن نمای داخلی و خارجی سازه
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • عایق‌بندی ساختمان در مقابل رطوبت

نحوه اجرای فلاشینگ سقف

برای محافظت از دیوارها در برابر نفوذ آب، در تمام تقاطع‌های سقف و دیوار، فلاشینگ پله‌ای نصب کنید. قطعات فلاشینگ مقاوم در برابر خوردگی را نصب کنید.

مرحله فلاشینگ را حداقل ۴ اینچ از عرشه پشت بام به سمت بالا دیوار و حداقل چهار اینچ در امتداد عرشه پشت بام گسترش دهید و فلاشینگ را با صفحه زهکشی بالا ادغام کنید (به عنوان مثال، پوشش خانه روی آن همپوشانی داشته باشد.)

اگر فلز باشد، فلاشینگ باید از فولاد گالوانیزه با حداقل ضخامت ۰.۰۱۹ اینچ ساخته شود.

نمد سقف را قبل از نصب پله و فلاش بیرون زده نصب کنید.

سایدینگ خانه را روی پله فلاشینگ نصب کنید که حداقل یک اینچ بالاتر از سطح سقف باشد.

هنگام نصب سقف‌های فلزی یا لاستیکی، به جای تکه‌های فلاشینگ پله‌ای، از فلاشینگ دائمی استفاده کنید.

در انتهای تقاطع سقف-دیوار فلاشینگ را نصب کنید تا آب را از دیوار دور کرده و به داخل ناودان هدایت کند. اطمینان حاصل کنید که فلاشینگ به اندازه کافی بزرگ است تا جریان‌های آب مورد انتظار را مدیریت کند.

فلاشینگ سقف

اهمیت اجرای فلاشینگ‌ها

باران‌های شدید می‌توانند هزاران گالن آب را در یک طوفان بر روی پشت بام خانه بریزند. در طرح‌های خانه‌های چند سطحی که سقف‌ها دیوارها را قطع می‌کنند، این تقاطع سقف و دیوار بخش زیادی از این آب را برای تخلیه از پشت بام و معمولاً به یک ناودان هدایت می‌کند.

اگر فلاشینگ دیواره کناری وجود نداشته باشد یا کافی نباشد، آب می‌تواند به دیوار نشت کند و باعث آسیب جدی به آب شود. در رویدادهای طوفانی بزرگ، آب باران اغلب می‌تواند از ناودان سرریز و از دیوارها سرازیر شود.

انحراف دهنده‌ها گاهی اوقات در محل ساخته می‌شوند تا این آب را به داخل ناودان‌ها هدایت کنند. اگر اندازه آنها کم باشد، این دیورترها چندان مفید نیستند. اگر به درستی با WRB (مدافع مقاوم در برابر آب، به عنوان مثال، پوشش خانه) و روکش فلزی ادغام نشده باشند، می‌توانند با اجازه دادن ورود آب به داخل حفره‌های دیوار، آسیب بیشتری به همراه داشته باشند.

نتیجه می‌تواند آسیب قابل توجهی به روکش دیوار، قاب و عایق را بهمراه داشته باشد. در حالی که دیوارپوش‌های چوبی قدیمی شواهدی از نفوذ آب با لایه برداری رنگ را نشان می‌دهد، روکش‌های جدید دیوار مانند سیمان الیافی، سایدینگ وینیل و روکش آجری می‌توانند شواهد را برای سال‌ها پنهان کنند.

ویژگی فلاشینگ سقف

فلاشینگ در تقاطع‌های سقف-دیوار (فلاشینگ مرحله‌ای) و برای انحراف آب از جایی که شیروانی سقف شیب دار با دیواره جانبی عمودی تلاقی می‌کند، مورد نیاز است (فلاشینگ خروجی). در مواردی که فلاشینگ فلزی است، فلز باید با ضخامت کمتر از ۰.۰۱۹ اینچ (ورق گالوانیزه ۲۶ ) در برابر خوردگی مقاوم باشد.

برای موثر بودن، تمام فلاشینگ‌ها باید با صفحات زهکشی سقف و دیوار به صورت شینگل ادغام شوند، جایی که لایه بالایی WRB یا فلاشینگ روی لایه زیرین قرار می‌گیرد تا از تخلیه آب در پشت لایه زیرین جلوگیری کند.

فلاشینگ از راه دور، آب باران را به سمت ناودان‌های باران هدایت می‌کند، جایی که می‌توان آن را از سازه دور کرد. فلاشینگ کیک‌آوت که به آن دیورتر نیز گفته می‌شود، می‌تواند در محل با استفاده از ورق‌های فلزی ساخته شود، اما ممکن است اندازه آن‌ها کم باشد و ممکن است دارای درزهای آب‌بندی نشده باشند که اجازه نشتی را می‌دهد.

فلاشینگ‌های پیش ساخته به صورت قطعات پلاستیکی بدون درز یا فلزی با درزهای جوش داده شده در دسترس هستند.

اجرای فلاشینگ سقف

نکات مهم فلاشینگ سقف

فلاشینگ نامناسب می‌تواند باعث ورود آب باران به دیوارها شود و موجب آسیب قابل توجهی گردد.

سایدینگ را روی عایق فوم سفت و سخت اعمال کنید.

مرحله ۱: زیرسازی سقف را اعمال کنید.

مرحله ۲. نوار استارتر شینگل را نصب کنید و سپس دیورتر را به عنوان اولین قطعه فلاشینگ از پله خارج کنید.

مرحله ۳. اولین زونا و بخش بعدی دیواره کناری را روی لبه بالایی دیورتر قرار دهید.

مرحله ۴. فلاشینگ کناری باقیمانده را نصب کنید.

مرحله ۵. فلاشینگ خود چسب را روی لبه بالای دیوار فلاشینگ، دیورتر و عایق فوم سفت و سخت اعمال کنید.

مرحله ۶. نوار ساخت و ساز را روی فلاشینگ خود چسبیده بچسبانید.

شرکت برج پوشش با هدف ارایه خدمات، سازه‌های صنعتی، سازه‌های فلزی، اسكلت فلزی، ساخت عرشه فولادی، سازه‌های فلزی سوله، اسكلت فلزی كارخانجات، طراحی سازه‌های فلزی و … پاسخگوی نیازهای مختلف مشتریان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط