ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان(یورتان)

ساندویچ پانل با فوم پلی اورتان مانند سایر محصولات ساندویچ پانل، قابلیت استفاده شدن در سقف و دیواره های سازه ها را دارا می باشد. عناصر سازنده این نوع ساندویچ پانل ، لایه های ورق هستند و یک هسته مرکزی که هر کدام از لایه ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا می باشد. از ویژگی ههای خاص ساندویچ پانل پلی اورتان می توان به عایق کردن صدا و حرارت اشاره کرد.

ساندویچ پانل های پلی اورتان خود به دو دسته اصلی و کاربردی تقسیم می شوند:

۱- پایه پلی استر
۲- پایه پلی اتر

ساندویچ پانل پلی یورتان

کاربردها

 ۱- محیط های آموزشی
۲- بیمارستان های صحرایی
۳- سردخانه ها
۴-سرویس های بهداشتی
۵- مجتمع های ورزشی
۶- استفاده در مناطق زلزله زده به عنوان پناهگاه

ویژگی ها

  ۱- پوشش ضد خوردگی

۲- حالت ارتجاعی و لاستیکی (الاستومری)

۳- تبدیل به فوم سخت به عنوان عایق عالی

مزیت ها

 ۱- وزن بسیار پایین
۲- ضد آب و عدم جذب مایعات
۳- عمر و دوام بالا
۴- هزینه تولید پایین
۵- عدم خوردگی توسط حشرات . مقاوم در برابر و آتش
۶- تنوع بالا
۷- نصب و راه اندازی سریع و آسان
۸- مشتری پسند بودن

انواع ساندویچ پانل پلی اورتان

انواع ساندویچ پانل پلی اورتان شامل موارد زیر هستند:

  • ساندویچ پانل PIR

این ساندویچ پانل پلی اورتان، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ساندویچ‌های پانل است که می‌تواند به عنوان یک محافظ خوب در برابر آتش مورد استفاده قرار بگیرد. این ساندویچ پانل به راحتی نمی‌سوزد و اگر اتش بگیرد، سرعت سوختن آن بسیار پایین است. 

دیگر ویژگی ساندویچ پانل پلی اورتان  این است که هنگام افزایش حرارت و گرما در یک محیط، باعث ایجاد ذرات آتش‌زا نمی‌شود. به عبارت دیگر، ساندویچ پانل پلی اورتان PIR مانع از افزایش و توسعه یافتن آتش در محیط خواهد شد. این ساندویچ پانل، به دلیل کاربرد به نظر خود در بسیاری از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقاومت ساندویچ پانل در برابر شعله ور شدن اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند یک گزینه برای طراحی ساختمان‌ با ایمنی بالا باشد. 

  • ساندویچ پانل PUR

 ساندویچ پانل PUR  نیز مقاومت بسیار زیادی در برابر شعله ور شدن دارد و از پلی اورتان جامد تهیه شده است. ساندویچ پانل PUR نه تنها برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی در یک محدوده مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه می‌تواند یک عایق صوتی مناسب نیز باشد. به همین دلیل می‌توان از این ساندویچ پانل برای طراحی ساختمان‌های اداری و تجاری استفاده کرد. از این ساندویچ پانل، برای طراحی سقف و دیوارها نیز استفاده می‌شود

 

نگاهی دقیق‌تر به ساندویچ پانل پلی یورتان

هسته اصلی این پانل‌ها فوم سفت و سخت پلی یورتان است. پلی‌یورتان‌ها با فرآیند تولیدشان متمایز می‌شوند، زیرا با اندازه‌گیری و مخلوط کردن چهار یا چند جریان از اجزای مایع حاوی پیش‌سازهای پلی‌یورتان در مرحله تولید ساخته می‌شوند.

در نتیجه، یک پلیمر با وزن مولکولی بالا اغلب توسط یک سازنده ساندویچ پانل از طریق خط تولید پانل PU تولید می‌شود.

از سال ۱۹۵۰، پلی یورتان به عنوان یک عایق حرارتی بسیار موثر مورد استفاده قرار گرفته است. پلی یورتان‌ها دارای ویژگی‌های عایق عالی هستند که منجر به صرفه جویی در انرژی تا ۶۰٪ می‌شود. از آنجایی که استفاده از سوخت‌های فسیلی حدود ۸۰ درصد از دی اکسید کربن جهان (CO2) را تولید می‌کند، پلی یورتان می‌تواند راهی موثر برای کاهش مصرف انرژی باشد. در نتیجه، می‌تواند به کاهش انتشار CO2 کمک کند، که یکی از مهم ترین علل گرمایش جهانی است. علاوه بر این، عایق‌های پلی یورتان در مقایسه با سایر عایق‌های حرارتی سبک وزن و مقرون به صرفه هستند، در حالی که دارای راندمان عایق حرارتی بهتری نیز می‌باشند.

موارد استفاده و کاربرد پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل‌های پلی یورتان که اغلب به عنوان پانل‌های PU شناخته می‌شوند، ساختارهایی متشکل از فوم پلی یورتان هستند که بین دو پوسته جانبی ساخته شده از مواد متفاوتی مانند فلز قرار گرفته‌اند. عایق حرارتی توسط فوم در بین آن ایجاد می‌شود. ترکیب مواد به PU اجازه می‌دهد تا سبک وزن، بادوام و همچنین مقاوم در برابر خوردگی و آب و هوای شدید باشد.

سه لایه تشکیل دهنده ساندویچ پانل PU (هسته و دو پوسته جانبی) هر زمان که ترکیبی از استحکام ساختاری بالا و وزن کم مورد نیاز باشد، استفاده می‌شود. برخی از نمونه‌های کاربرد آن عبارتند از خانه‌های بسته، اتاقک CA، اتاق‌های رسیدگی، اتاق‌های فریزر، اتاق‌های کنترل، سقف‌های عایق‌شده و روکش‌های دیوار. همچنین اغلب برای ساخت خانه‌ها و سرپناه‌های پیش ساخته، کابین‌های قابل حمل، مراکز بهداشتی، مدارس، استادیوم‌ها و انبارها استفاده می‌شود.

 

جزئیات ساندویچ پانل پلی یورتان

مزایای پلی یورتان‌ها

در اینجا سایر مزایای ساندویچ پانل پلی یورتان آورده شده است:

سبک وزن

مقاوم در برابر آتش

هزینه نصب پایینی دارد.

می‌تواند یک عایق رطوبت باشد.

می‌تواند عایق صدا باشد.

می‌تواند نیروهای برشی، کششی و فشار را تحمل کند.

عالی برای سرمایش و گرمایش

مقاومت بالایی در برابر آلودگی‌های میکروبی و بیولوژیکی دارد.

می‌تواند در رنگ‌ها و انواع مختلف موجود باشد.

مصالح سقف مناسب برای خانه

مقایسه ساندویچ پانل پلی اورتان با دیگر محصولات

برای اینکه درک بهتری از ساندویچ پانل پلی اورتان و عملکرد آن داشته باشید، در ادامه یک مقایسه بین ساندویچ پانل پلی اورتان با دیگر محصولات انجام می‌دهیم: 

  • تفاوت ساندویچ پانل پلی اورتان و پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی اورتان و پلی استایرن تفاوت‌های قابل توجهی با یکدیگر دارند. ویژگی های ساندویچ پانل پلی اورتان به صورت زیر است:

ساندویچ پانل پلی اورتان و پلی استایرن از نظر استحکام و عملکرد تا حدودی با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی، ساندویچ‌های پلی اورتان نسبت به ساندویچ پانل پلی استایرن سبک‌تر هستند و ماندگاری آن‌ها بیشتر است. استحکام بالای ساندویچ پانل پلی اورتان باعث می‌شود تا دوام و مقاومت بسیار زیادی در برابر آسیب‌های محیطی داشته باشد. علاوه بر این، از ساندویچ پانل پلی اورتان می‌توان در محیط‌های مرطوب نیز استفاده کرد. 

زیرا این محصول به هیچ وجه خیس نمی‌شود. با استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت و با کمک یک روش بسیار ساده، می‌توان ساندویچ پانل پلی اورتان را تولید کرد. در حالی که برای تولید ساندویچ پانل پلی استایرن، باید از تجهیزات و مواد اولیه گران‌قیمت استفاده شود. ساندویچ پانل پلی اورتان یک انتخاب مناسب برای طراحی ساختمان‌های تجاری و صنعتی است. زیرا این ساختمان‌ها بیشتر در معرض آتش سوزی قرار دارند. حتی می‌توان از ساندویچ پانل پلی اورتان را در محیط‌هایی که در مجاورت زمین‌های زراعی و کشاورزی قرار دارند استفاده کرد. زیرا این پانل‌ها توسط حشرات خورده نمی‌شوند. 

  • ویژگی های ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن درست مانند ساندویچ پانل پلی اورتان در ابعاد و اندازه‌های گوناگون وارد بازار می‌شود. می‌توان این محصول را در رنگ‌های مختلف و به صورت سنگین یا سبک وزن تولید کرد. مهم‌ترین تفاوت ساندویچ پانل پلی استایرن و ساندویچ پانل پلی اورتان، میزان مقاومت آن‌ها در برابر آتش سوزی و حرارت است. 

ساندویچ پانل پلی استایرن مقاومت کمتری در برابر شعله آتش دارد و استحکام آن کمتر است. به همین دلیل، ممکن است در مدت زمان کوتاه‌تری آسیب ببیند. البته این ساندویچ پانل مزیت‌هایی نیز دارد. به عنوان مثال، الکتریسیته را از خود عبور نمی‌دهد و به راحتی در چرخه بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • تفاوت ساندویچ پانل پلی اورتان با ساندویچ پانل پشم سنگ

حال که به طور کامل تفاوت بین ساندویچ پانل پلی اورتان و ساندویچ پانل پلی استایرن مورد بررسی قرار گرفت. بهتر است تفاوت‌های پانل پلی اورتان با ساندویچ پانل پشم سنگ را نیز بیان کنیم. ساندویچ پانل پلی اورتان معمولاً در ضخامت کمتری نسبت به ساندویچ پانل پشم سنگ وارد بازار می‌شود. با این وجود، استحکام و پایداری ساندویچ پانل پلی اورتان نسبت به پشم سنگ بیشتر است. اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، میزان عایق بودن این دو ساندویچ در برابر شعله است.

 با وجود اینکه پلی اورتان یک ماده کاملا مناسب برای مقاومت در برابر شعله آتش می‌باشد، اما استحکام و مقاومت ساندویچ پانل پشم سنگ نسبت به شعله آتش بیشتر است. ساندویچ پانل پلی اورتان ممکن است ظرف مدت زمان چند دقیقه مقاومت خود در برابر شعله آتش از دست بدهد و شروع به سوختن کند. اما ساندویچ پانل پشم سنگ می‌تواند تا چند ساعت مقاوم باشد. هر دو ساندویچ عایق خوبی در برابر صدا هستند و برای ساختمان‌های تجاری و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سطح ساندویچ پانل پلی یورتان
ساختار پانل پلی یورتان

یک ساندویچ پانل با پلی یورتان معمولاً از دو ورق تشکیل شده است. ورق‌ها می‌توانند PPGI (  آهن گالوانیزه  از پیش رنگ شده ، همچنین به عنوان فولاد از پیش روکش شده، فولاد روکش شده کویل، فولاد پوشش داده شده رنگی با پوشش روی داغ)، PPGL ( آهن گالوالوم از پیش رنگ شده ، پوشش داده شده با روی گرم) باشد. ورق‌ها بر اساس نیاز شکل می‌گیرند یا به عبارت دیگر شیاردار می‌شوند‌.

خط ساندویچ پانل پیوسته PU/PIR

در خط پیوسته ساندویچ پانل PU سرعت تولید تقریبا ۱۰ برابر بیشتر از خط ساندویچ پانل PU ناپیوسته است. علاوه بر این، هنگام استفاده از ماشین آلات ساندویچ پانل پیوسته PU، نیروی انسانی مورد نیاز به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

اندازه و انواع ساندویچ پانل PU

انواع مختلفی از ساندویچ PU وجود دارد که هم با خط ساندویچ پانل پیوسته و هم با خط ساندویچ پانل ناپیوسته می‌توان آنها را تولید کرد:

ساندویچ پانل اتاق سرد: ۱۲۰، ۱۵۰، ۱۷۰، ۲۰۰ میلی متر

اندازه معمولی ساندویچ پانل سقف: ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۲۰ میلی متر

اندازه معمولی ساندویچ پانل دیواری: ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۵۰، ۱۷۰، ۲۰۰ میلی متر

پانل‌های سقف خورشیدی: ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۲۰ میلی متر

اندازه معمولی ساندویچ پانل داکت پانل: ۲۰، ۳۰ میلی متر

اندازه معمولی ساندویچ پانل تخته ای: ۲۰، ۳۰، ۴۰، ۵۰، ۷۰، ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۵۰، ۲۰۰ میلی متر

 

 

ساندویچ پانل پلی اورتان دیواری

عرض

۱۰۸۰ mm

عرض مفید

۱۰۰۰ mm

طول

۲ – ۱۳ m

ضخامت عایق

۵ – ۶ cm

ضخامت ورق

۰٫۳۵ – ۰٫۸۰ mm

نوع ورق

ورق گالوانیزه، رنگی، آلوزینک، استیل
دانسیته فوم

۴۰ kg/m۳

نوع تولید

کانتینیوس
ویژگی‌ها

پیچ مخفی – نسوز

 

ساندویچ پانل پلی اورتان دیواری V8

عرض ورق خام

۱۲۵۰ mm
عرض مفید

۱۰۰۰ mm

طول

۲ – ۱۳٫۵ m
ضخامت عایق

۵ – ۶ cm

ضخامت ورق

۰٫۳۵ – ۰٫۸۰ mm
نوع ورق

ورق گالوانیزه، رنگی، آلوزینک، استیل

دانسیته فوم

۴۰ kg/m۳
نوع تولید

کانتینیوس

ویژگی‌ها

پیچ مخفی – نسوز

 

ساندویچ پانل پلی اورتان سردخانه

عرض ورق خام

۱۲۰۰ mm
عرض مفید

۱۱۲۰ mm

طول

۲ – ۱۳ m
ضخامت عایق

۵ – ۸ – ۱۰ – ۱۵ cm

ضخامت ورق

۰٫۳۵ – ۰٫۶۰ mm
نوع ورق

ورق گالوانیزه، رنگی، آلوزینک، استیل

دانسیته فوم

۴۰ kg/m۳
نوع تولید

کانتینیوس

ویژگی‌ها

نسوز

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط