ساندویچ پانل
چگونگی تولید ساندویچ پنل و همه نکات مربوط به آن

چگونگی تولید ساندویچ پانل

ساندویچ پانل با استفاده از دو روش پیوسته و ناپیوسته تولید می‌شود. در ادامه هر یک از روش‌های تولید ساندویچ پانل به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

۱.روش پیوسته

یکی از روش‌های تولید ساندویچ پانل، روش پیوسته است. به این روش ممتد نیز گفته می‌شود. در روش پیوسته هیچ توقفی هنگام تولید ساندویچ پانل وجود ندارد. به عبارت دیگر، همه مواد اولیه به صورت همزمان درون دستگاه قرار خواهند گرفت و از طرف دیگر دستگاه خارج می‌شوند. در نتیجه، دیگر نیازی نیست هر مرحله برای تولید ساندویچ پانل به صورت جداگانه انجام شود. این کار تا حد زیادی در میزان مصرف انرژی و زمان صرفه جویی می‌کند و باعث افزایش سرعت تولید می‌شود. برای تولید ساندویچ پانل با استفاده از روش پیوسته، از دو دستگاه استفاده می‌شود که به صورت زیر هستند: 

  • دستگاه کانتینوز پلی یورتان

یکی از دستگاه‌هایی که برای تولید ساندویچ پانل با استفاده از روش پیوسته مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه کانتینیوز پلی اورتان است. این دستگاه شامل دو یا چهار رول گیر است. در مرحله اول، با استفاده از دستگاه رول بازکن رول ورق گالوانیزه باز خواهد شد. سپس ورق گالوانیزه با استفاده از دستگاه‌های مخصوص فرم دهی می‌شود. در مرحله بعد، تمامی قطعات ساندویچ پانل مثل ورق روی ساندویچ و ورق زیر ساندویچ وارد غلطک دستگاه خواهد شد. سپس فاصله بین ورق‌ها زیاد می‌شود و فوم عایق بین دو ورق قرار می‌گیرد.

  • دستگاه کانتینوز پلی استایرن

یکی دیگر از دستگاه‌هایی که برای تولید ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه کانتینیوز پلی استایرن است. این دستگاه نیز دارای دو غلتک است. قطعات مختلف ساندویچ پانل وارد دستگاه رول فرمینگ می‌شوند و به شکل دلخواه تبدیل خواهند شد. سپس قطعات وارد دستگاه کانتینیوز پلی استایرن شده و در قسمت بالایی و پایینی ساندویچ پانل‌ها قرار می‌گیرند. در مرحله نهایی، فوم پلی استایرن بین دو لایه قرار داده می‌شود.

۲.روش غیر پیوسته

یکی دیگر از روش‌های تولید ساندویچ پانل، روش غیر پیوسته است. در این روش به جای اینکه همه مواد اولیه وارد یک دستگاه شده و به صورت همزمان تولید شوند، از چند خط تولید مختلف استفاده خواهد شد. در روش غیر پیوسته، فرایند تولید ساندویچ پانل مرحله به مرحله انجام می‌شود. هریک از قطعات در خط تولید جداگانه تولید شده و در نهایت به یکدیگر متصل می‌شوند. با توجه به اینکه هر قطعه باید به صورت جداگانه تولید شود، بنابراین، زحمت و انرژی تولید ساندویچ پانل با استفاده از روش غیر پیوسته بیشتر است. دستگاه‌های مناسب برای تولید ساندویچ پانل به روش غیر پیوسته، شامل موارد زیر هستند: 

  • دستگاه دیسکانتینیوز پلی یورتان

از دستگاه‌های مناسب برای تولید ساندویچ پانل با استفاده از روش غیر پیوسته، دستگاه دیسکانیتیوز پلی اورتان است. در این روش نیز ابتدا باید ورق‌های فلزی شکل فرم دهی شوند. به همین دلیل از دستگاه رول فرمینگ برای برش دادن و باز کردن رول قطعات فلزی استفاده می‌شود. در مرحله بعد، ورقی که باید در قسمت بالایی ساندویچ پانل قرار بگیرد، وارد دستگاه شده و فشرده می‌شود. ورقی که باید در قسمت پایینی ساندویچ قرار بگیرد نیز به همین طریق در مرحله بعد فشرده خواهد شد. سپس هر دو ورق در مجاورت یکدیگر قرار می‌گیرند و فوم پلی اورتان بین دولایه قرار می‌گیرد.

  • دستگاه دیسکانتینوز پلی استایرن

در این روش نیز هر یک از قطعات به صورت جداگانه ساخته شده و در مرحله نهایی در مجاورت یکدیگر قرار می‌گیرند. ورقه فلزی درون دستگاه رول فرمینگ قرار گرفته و در ابعاد و شکل مورد نظر را برش داده می‌شود. در مرحله بعد، فوم پلی استایرن بین دو ورق قرار می‌گیرد. البته لازم است از قبل اندازه و ابعاد پلی استایرن مشخص شود. برای اتصال ورق به فوم پلی استایرن، از نوعی چسب مخصوص استفاده می‌شود.

معرفی بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل در تهران

امروزه، این پانل‌ها را می‌توان طوری مهندسی کرد که در برابر انواع شرایط داخلی و خارجی مقاومت کنند، که آنها را به یک انتخاب محبوب برای استفاده داخلی و خارجی تبدیل می‌کند. ساندویچ پانل‌های ضد هوا نیز یک انتخاب عالی برای ساخت واحدهای سردخانه هستند که به شرایط آب و هوایی خاص داخلی برای ذخیره ایمن هر چیزی از غذا گرفته تا دارو نیاز دارند.

عملکرد ساندویچ پانل‌ها بسته به مواد مورد استفاده برای هسته و لایه‌های بیرونی آن که اغلب به آن روکش می‌گویند متفاوت است. این روزها محبوب ترین مواد برای هسته، پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، پلی ایزوسیانورات (PIR)، پلی اورتان (PUR)، پشم معدنی (MW) می‌باشد. اگرچه هر ماده مزایا و معایب خاص خود را دارد.

چگونگی تولید ساندویچ پانل

روش تولید ساندویچ پانل

تولید کننده ساندویچ پانل در تهران از روش زیر برای تولید استفاده می‌کند.

در طی ۵۰ سال گذشته، ساندویچ پانل‌ها به عنوان یک وسیله ساخت و ساز به خصوص اقتصادی تکامل یافته‌اند. مواد ترکیبی همیشه دو لایه پوسته (مواد روکش فلزی سفت و سخت یا پوسته‌های انعطاف پذیر مانند آلومینیوم نازک، کاغذ یا غشاء بسته به کاربرد) و یک ماده عایق هسته هستند.

اساساً دو فناوری تولید پانل وجود دارد: پیوسته و ناپیوسته. در فرآیند پیوسته، تمام مواد مصرفی با هم پردازش می‌شوند و پانل کاملاً شکل‌گرفته شده بدون توقف خط به طول دلخواه بریده می‌شود. در فرآیند ناپیوسته، مواد به طور جداگانه پردازش می‌شوند. این بدان معناست که روکش‌ها شکل گرفته و به طول دلخواه بریده می‌شوند و سپس در یک مرحله که در آن فوم تزریق می‌شود به هم مونتاژ می‌شوند.

فرآیند ناپیوسته دارای سطح بهره وری پایین‌تری است که قابل مقایسه با فرآیند پیوسته نیست.

یک خط پیوسته دارای سرعت متوسط ​​حدود ۱۴ متر در دقیقه در تولید ضخامت پانل متوسط ​​(۴۰-۵۰ میلی متر) با روکش فلزی است. با یک شیفت هشت ساعته در روز در ۲۲۰ روز در سال، تولید به حدود ۱۱۸۰۰۰۰ متر در سال می‌رسد، با فرض بازده ۸۰ درصد. یک خط ناپیوسته با یک پرس دوبل به طول ۱۲ متر در شرایط یکسان می‌تواند در یک شیفت کاری در روز به تولید حدود ۱۰۰۰۰۰ متر در سال برسد.

انواع روش های تولید ساندویچ پانل
خط تولید پنل پیوسته

تولید کننده ساندویچ پانل در تهران در روش پیوسته به شکل زیر عمل می‌کند. خط ممتد معمولی از سه بخش زیر تشکیل شده است:

  • بخش پردازش لایه‌های خارجی
  • بخش پردازش مواد عایق
  • بخش کنترل پانل‌ها

در یک مورد معمولی از یک ساندویچ پانل با هر دو سطح بیرونی در ورق فلزی و یک هسته عایق در فوم سخت پلی یورتان، بخش اول با دیکویل‌های ورق شروع می‌شود و با تمام تجهیزات برای شکل دادن دو ورق به شکل دلخواه ادامه می‌یابد. پانل می‌تواند یک پانل برای دیوارها یا برای سقف باشد. ساندویچ پانل با لایه‌های انعطاف پذیر (آلومینیوم، ورق‌های الیاف شیشه، کاغذ ) رولفرم نمی‌شود. هر دو سطح پانل نهایی کاملاً صاف هستند. سطوح از قبل تا دمای مورد نیاز فرآیند (معمولاً بین ۴۰ تا ۶۵ درجه سانتیگراد) گرم می‌شوند و سپس مواد عایق آماده خواهد شد.

در مورد پانل‌های پلی یورتان (PU-PIR)، فوم با شروع از اجزای شیمیایی مورد نیاز که در دستگاه فوم اندازه گیری شده و با هم مخلوط شده‌اند، تولید می‌شود. مخلوط مایع حاصل به طور مساوی روی ورق فلزی پایینی توزیع می‌شود. روکش‌های فلزی، فوم و نوارهای جانبی یا واشرهای احتمالی در داخل نوار نقاله دوبل یا پرس پیوسته فشرده می‌شوند. این دستگاه باید ورق‌های فلزی را در فاصله دلخواه از هم جدا نگه دارد در حالی که فوم منبسط می‌شود.

به این ترتیب پانل پس از انبساط و پخت کامل فوم، ضخامت و شکل دلخواه را خواهد داشت. مهم ترین پارامتر برای اطمینان از نتیجه خوب از فرآیند، کنترل دمای اجزای شیمیایی، ورق‌های فلزی و ناحیه پرس است. اگر ماده عایق پشم معدنی یا پلی استایرن منبسط شده باشد، آن را به شکل تشک‌هایی که قبل از درج به ضخامت مناسب بریده و به ضخامت مناسب درآورده‌اند، وارد و به ورق‌های فلزی می‌چسبانند.

شرکت برج پوشش آپادانا مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و سردخانه ای می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط