1. خانه
  2. مقالات
  3. سردخانه
  4. همه چیز درباره سردخانه نگهداری پلاسما

همه چیز درباره سردخانه نگهداری پلاسما

سردخانه
سردخانه نگهداری پلاسما

بررسی همه چیز درباره سردخانه نگهداری پلاسما

سردخانه پلاسما همانطور که از اسمش پیداست برای نگهداری پلاسما استفاده می‌شود. پلاسما برای انتقال خون و یا آزمایش‌ در سردخانه مخصوص نگهداری می‌شود.

خون، پلاسما و سایر اجزای خون هر روز در محیط‌های بالینی و تحقیقاتی برای مصارف متعدد، از انتقال خون نجات‌دهنده گرفته تا آزمایش‌های مهم هماتولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه نمونه‌های مورد استفاده برای این فعالیت‌های پزشکی وجه مشترکی دارند که باید در دماهای خاصی ذخیره و حمل شوند. اما چرا چنین است و چه راه حل‌های ذخیره سازی برای این کار موجود است؟

نگهداری خون و پلاسما در سردخانه

خون از اجزای مختلفی تشکیل شده است که دائماً با یکدیگر و سایر اعضای بدن ما در تعامل هستند: گلبول‌های قرمز اکسیژن لازم را به سلول‌های بدن ما می‌آورند، گلبول‌های سفید خون هر عامل بیماری زایی را که پیدا کنند می‌کشند، پلاکت‌ها می‌توانند از خونریزی در بدن جلوگیری کنند. در صورت آسیب، مواد مغذی از سیستم گوارش ما توسط جریان خون منتقل می‌شوند و بسیاری از پروتئین‌های مختلف با عملکردهای متفاوت در سطح مولکولی برای کمک به سلول‌های ما برای بقا، دفاع از خود و رشد عمل می‌کنند.

همه این اجزا به طور مستقیم و غیرمستقیم با یکدیگر تعامل دارند و از واکنش‌های شیمیایی اغلب وابسته به دمای خاصی استفاده می‌کنند تا بتوانند به طور طبیعی عمل کنند. در بدن ما که دمای محیط آنها به طور معمول حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است، همه این واکنش‌ها به طور طبیعی اتفاق می‌افتد، اما اگر دما بالا برود، مولکول‌ها شروع به شکستن می‌کنند و عملکرد خود را از دست می‌دهند.

 

نگهداری پلاسما در سردخانه

اهمیت استفاده از سردخانه در پزشکی

توانایی کاهش سرعت واکنش‌های شیمیایی در پزشکی از اهمیت فوق‌العاده‌ای در پزشکی برخوردار است: کیسه‌های خون و به‌ویژه فرآورده‌های گلبول قرمز که در دمای بین ۲ تا ۶ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند را می‌توان به راحتی بدون خطر فاسد شدن نگهداری کرد.

بنابراین به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی اجازه می‌دهد تا از نمونه‌ها به روش‌های مختلف استفاده کنند. به طور مشابه، هنگامی که پلاسمای خون از طریق سانتریفیوژ از گلبول‌های قرمز موجود در نمونه خون جدا شد، برای حفظ یکپارچگی اجزای شیمیایی آن نیاز به نگهداری در سردخانه نگهداری پلاسما را دارد.

با این حال، این بار دمای مورد نیاز برای نگهداری طولانی مدت ۲۷- درجه سانتیگراد است، بنابراین بسیار کمتر از آنچه خون طبیعی نیاز دارد. به طور خلاصه، ضروری است که خون و اجزای آن در دمای پایین مناسب نگهداری شوند تا از هدر رفتن نمونه‌ها جلوگیری شود.

کاربرد سردخانه پلاسما

سردخانه نگهداری پلاسما

برای رسیدن به این هدف، شرکت‌های بسیاری طیف گسترده‌ای از راه حل‌های تبرید پزشکی را ایجاد کرده‌اند. یخچال‌های بانک خون ، سردخانه نگهداری پلاسما و فریزرهای فوق‌العاده ، تجهیزات تخصصی برای نگهداری ایمن فرآورده‌های خونی به ترتیب در دمای ۲ تا ۶ درجه سانتی‌گراد، -۴۱ درجه سانتی‌گراد تا -۲۰ درجه سانتی‌گراد و -۸۶ درجه سانتی‌گراد تا -۲۰ درجه سانتی‌گراد، در مرکز مجموعه راهکارهای مدیریت خون قرار دارند .

این محصولات که با صفحات انجماد شیبدار طراحی شده‌اند، تضمین می‌کنند که پلاسما در کمترین زمان تا دمای ۳۰- درجه سانتی‌گراد و پایین‌تر انجماد برسد. بنابراین از از دست دادن قابل توجه فاکتور VIII جلوگیری می‌کند. یک پروتئین ضروری که در لخته شدن خون در پلاسمای منجمد نقش دارد.

خون و اجزای آن باید به محض استخراج از بدن اهداکننده در دمای مناسب ذخیره شوند تا تمام سلول‌ها، پروتئین‌ها و مولکول‌های مهمی که می‌توانند برای آزمایش، تحقیق یا روش‌های بالینی مورد استفاده قرار گیرند، حفظ شوند.

 

ذخیره سازی پلاسمای تازه منجمد

پس از جمع آوری پلاسما، باید ظرف ۸ ساعت منجمد شود. برای اطمینان از کیفیت و کارایی پلاسما، باید به سرعت در دمای بسیار پایین منجمد شود. تا یک سال، دمای نگهداری پلاسمای تازه منجمد باید زیر ۳۰- درجه سانتیگراد باشد. اگر در سردخانه با دمای بسیار پایین با دمای ذخیره سازی زیر ۶۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود، پلاسما می‌تواند تا هفت سال دوام بیاورد.

پلاسما باید در یخچال در دمای ۴ درجه سانتیگراد نگهداری شود و ظرف ۲۴ ساعت استفاده شود.

سردخانه Froilabo را می‌توان برای تسهیل انجماد سریع پلاسما برای نگهداری دراز مدت استفاده کرد.

طیف وسیعی از فریزرهای Evolution فوق العاده کم دما، شرایط ایده آلی را برای ذخیره سازی پلاسمای تازه منجمد فراهم می‌کند. این محدوده شامل فریزرهایی است که می‌توانند به -۸۶ درجه سانتیگراد برسند و  به شما امکان می.دهند پلاسمای منجمد تازه را برای چندین سال بدون به خطر انداختن یکپارچگی اجزای پلاسما نگهداری کنید. برای ذخیره سازی میان مدت، فریزر با دمای پایین که به -۴۵ درجه سانتیگراد می‌رسد نیز مناسب است.

شرکت برج پوشش آپادانا مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و سردخانه ای می باشد که با بهره مندی از مهندسین، مشاوران، طراحان و با پشتوانه نیروهای فنی و متخصص شروع به کار نموده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط