1. خانه
 2. مقالات
 3. ساندویچ پانل
 4. هرآنچه از ساندویچ پانل سردخانه باید بدانید اینجاست

هرآنچه از ساندویچ پانل سردخانه باید بدانید اینجاست

ساندویچ پانل سردخانه

موارد استفاده از ساندویچ پانل

 • ساخت، اجرا و پیاده سازی سردخانه ها با دماهای مختلف و متفاوت
 • ایجاد تونل در مکان های صنعتی مانند کارخانه ها و سوله های صنعتی
 • ایجاد ساختمان های بزرگ ، سوپرمارکت های عظیم، انبارها و دیگر صنایع مانند دامداری ها و صنایع کشاورزی
 • صنایع مواد غذایی، حیوانی و دریایی
 • صنایع تجهیزات پزشکی، آزمایشی، بیمارستانی و دارویی
 • نگهداری مواد روزانه مورد مصرف هتل‌ ها، ورزشگاه‌ ها
 • استفاده در دامداری ها، مصارف کشاورزی و فروشگاه‌ های صنایع سردسازی
 • تولید گلخانه های صنعتی و خانگی

کاربرد ساندویچ پانل سردخانه ای

انسان امروزه پس از تولید محصولات خود،به فکر ایجاد محیط مطمئن بادمای مناسب برای نگهداری و حفظ کیفیت آنها افتاد. به همین منظور اولین سردخانه ها را ایجاد کرد تا از تولیدات خود به بهترین شکل محافظت کند. رفته رفته با پیشرفت علم و تکنولوژی و افزایش تجربه نیروی انسانی سازه ای به نام ساندویچ پانل سردخانه ای با استفاده از عایق های فشرده با ترکیبی از خرده چوبها و پشم حیوانات ساخته شد. به تدریج عایق پلی استایرن جایگزین عایق های قدیمی شد و با افزایش کیفیت پانل ها این صنعت را متحول کرد.

همچنین ساخت ماده پلی اورتان و معرفی آن در این صنعت و عملکرد مطلوب آن باعث مرتفع شدن  مشکلات نگهداری ازمحصولات گردید. بهینه سازی ساندویچ پانل سردخانه ای با استفاده از پلی اورتان هزینه های نهایی سردخانه ها را به میزان بسیار زیادی کاهش داد.

مزیت های ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل سردخانه ای

برای دریافت قیمت روز ساندویچ پانل سردخانه ای و دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های واحد فروش شرکت برج پوشش آپادانا تماس حاصل نمایید

شماره تماس دفتر تهران: ۰۲۱۲۲۲۵۸۷۹۱

مشخصات فنی ساندویچ پانل

ساندویچ پانل سردخانه ای با ضخامت های مختلفی تولید و روانه بازار می گردد. ضخامت های موجود فعلی از ۳ سانتی متر الی ۱۵ سانتی‌ متر و بر اساس نوع کاربرد ان و سفارش مشتریان تولید و پیاده سازی می گردد. ساختار ساندویچ پانل‌ سردخانه ای در ظاهر سه لایه ای اما در اصل ۵ لایه ای است. بدین ترتیب که دو لایه ورق مخصوص که در در سطوح خارجی پانل ها قرار میگیرد، لایه میانی آن از جنس فوم است که نقش عایق را بازی می کند وپانل ها را در برابر خطرات محیطی محافظت می کند. همچنین لایه های چسبی در این سازه تعبیه شده است که فوم ها و لایه های دیگر را به هم متصل می کند.

 

مزایای ساندویچ پانل سرد خانه ای

 • عایق بسیار مناسب و مقاوم دربرابر انتقال رطوبت، حرارت و صوت
 • مقاومت بسیار عالی در برابر اسیب های محیطی و جلوگیری از خوردگی‌ و پوسیدگی ها
 • غیر قابل اشتعال بودن و کسب امتیاز در تست های استاندارد
 • قابلیت نظافت و شستشو با ساده ترین امکانات نظیر شلنگ
 • چرخه عمر طولانی تر و مفید تر محصول نسبت به  سازه های سنتی
 • عملکرد مطلوب در طی آزمایشات صورت گرفته

ساندویچ پانل دیواری سردخانه ای

ساندویچ پانل دیواری سردخانه ای یکی از محصولات تولیدشده در مجتمع صنعتی برج پوشش آپادانا می باشد، این نوع پانل به دلیل نوع اورلپ ( نری و مادگی) آن کمترین تبادل حرارت را دارد و بهترین گزینه برای ساخت سردخانه های گوناگون در تمام نقاط جغرافیایی ایران است.

کاربردهای بارز ساندویچ پانل سردخانه ای :

۱- سقف سازه های فلزی

۲- سقف خانه های پیش ساخته

مزیت های مهم این نوع ساندویچ پانل ها

۱- تحمل وزن بالا

۲- قابل شستشو

۳- عایق صدا و رطوبت

اتاق سرد

ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه همانطور که از اسمش پیداست برای استفاده در ساخت سردخانه استفاده می‌شوند چرا که عایق حرارتی بسیاری مناسبی هستند.

ساندویچ پانل سردخانه در صنعت به عنوان “مواد عایق” نیز شناخته می‌شود، سوال اصلی این است که “بهترین ماده برای عایق سردخانه چیست؟”

در مورد پاسخ به این سوال باید گفت که مناطق مختلف ساختمانی و محیط‌های سردخانه به مواد عایق خاصی نیاز دارند. بنابراین ساندویچ پانل سردخانه در محیط‌های مختلف از مواد مختلفی ساخته می‌شوند.

ساندویچ پانل برای اتاق سرد

عایق چیست؟ مواد عایق حرارتی به طور کلی به موادی اطلاق می‌شود که ضریب حرارتی آنها کمتر یا مساوی ۰.۱۲ باشد. مواد عایق حرارتی رایج عبارتند از عایق چینی نرم، عایق آلومینیوم سیلیکات، مواد فوم فنولیک، ذرات پلی استایرن پودر لاستیک، پانل‌های اکسترود شده، تخته‌های پلی استایرن، مواد عایق پلاستیکی، مواد عایق نرم (پشم شیشه‌ای، پشم سنگ) ، مواد عایق حرارتی متخلخل (سیمان کف کننده). دانش اولیه مواد عایق حرارتی را بدانید و سپس مواد عایق حرارتی مورد استفاده در سردخانه را انتخاب کنید. از چه مواد عایقی معمولا در یخچال‌ها استفاده می‌شود؟ قدمت آن درست به قبل از سال ۱۹۸۰ بازمی‌گردد. مواد عایق حرارتی که در آن زمان در سردخانه‌ها استفاده می‌شد به اندازه فعلی پخته نشده بود و البته به سطح فناوری آن زمان نیز مرتبط بود. در آن زمان مواد رایج عایق حرارتی پوسته برنج، چوب پنبه، سرباره و پرلیت منبسط شده بودند.

پس از سال ۱۹۸۰ مواد جدید سازگار با محیط زیست شروع به شکوفایی کردند، مانند پشم سنگ، پنبه شیشه، فوم پلی استایرن (EPS،XSP) و فوم پلی اورتان به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند.

مواد عایق حرارتی

مواد عایق حرارتی پرکاربرد در بازار سردخانه عبارتند از فوم پلی اورتان، فوم پلی استایرن، فوم پلی استایرن اکسترود شده، الیاف شیشه و مواد دیگر.

 

ساندویچ پانل برای اتاق سرد

 1. پلاستیک فوم پی وی سی

ساختار حباب دار فوم پی وی سی یک ماده فوم سلول بسته است و به سختی ارتباطی بین منافذ وجود دارد.

جذب آب ساکن در دمای اتاق بسیار کم است. از مزایای پلاستیک‌های فوم پی وی سی سفت و سخت، هدایت حرارتی کم، جذب آب کم، فشرده سازی بالا و دوام بالا است. معایب فوم پی وی سی سفت و سخت قیمت بالای آن می‌باشد.

کاربردهای پلی اورتان در سردخانه چیست؟

دو نوع کاربرد پلی اورتان در سردخانه وجود دارد: رنگ آمیزی میدانی پلی اورتان و تخته عایق ساندویچ پلی اورتان. اول از همه، پاشش پلی اورتان اس اسپری پلی اورتان است. با این حال، استفاده از پوشش اسپری نیاز به یک لایه ضد رطوبت و لایه محافظ دارد، لایه ضد رطوبت از پوشش ضد آب پلیمری ساخته شده است و لایه محافظ به صورت صفحه فلزی نگهداری می‌شود.

همچنین یک ساندویچ پانل پلی یورتان وجود دارد که در مقایسه با پاشش پلی یورتان، نصب بسیار سبک، سریع و چرخه ساخت کوتاه‌تری را به همراه دارد.

 1. فوم پلی استایرن (EPS)

ماده پایه پلی استایرن عمدتا رزین است که با عامل کف کننده (نام علمی بوتان یا پنتان) تکمیل می‌شود که توسط بخار آب گرم شده تا یک توپ کف کننده کوچک با حباب‌های ریز متعدد تشکیل شود که در دما و فشار معمولی پخته می‌شود. این فرآیند پیش فومینگ نامیده می‌شود. گلوله‌های فوم پخته شده در قالب قرار می‌گیرند تا گرم شوند تا بتوان آنها را با هم ذوب کرد و یک پلاستیک فوم سفت و سخت با ساختار کوچک سلول بسته تشکیل داد.

ویژگی‌های پلاستیک‌های فوم عبارتند از: سبک وزن، عایق حرارتی خوب، مقاومت در برابر دمای پایین، مقاومت در برابر اسید و قلیایی است. کاربرد عملی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که استفاده از فوم پلی استایرن در سردخانه به راحتی آب را جذب می‌کند و بر اثر عایق حرارتی تأثیر می‌گذارد. بنابراین، درمان ضد رطوبت و ضد آب هنگام استفاده باید به خوبی انجام شود.

 1. فوم پلی استایرن اکسترود شده (XPS)

لایه ‌PVC اکسترود شده دارای یک لایه سطحی متراکم و یک لایه داخلی ساختار سلول بسته است. هدایت حرارتی کمتر از پلی استایرن است و عایق حرارتی بهتری است. علاوه بر این، پلی استایرن اکسترود شده مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد و می‌تواند عایق حرارتی عالی را در یک محیط مرطوب حفظ کند.

انواع ساندویچ پانل سردخانه پیش ساخته با مواد عایق: پانل‌های عایق PIR/PUR/XPS

پانل اتاق سرد Walk-in یک ساندویچ پانل کامپوزیتی پیش ساخته با دو سطح فلزی با استحکام بالاتر و یک ماده هسته عایق تزریقی سبک‌تر و کم استحکام بین پوسته فلزی فوم ساخته شده است. این پانل عایق پیش ساخته یکی از اجزای کلیدی یک اتاق سردخانه است، به طور مستقیم بازده عایق حرارتی و هزینه انرژی، پایداری ساختار سردخانه و عمر مفید را تعیین می‌کند.

با توجه به مواد عایق فوم شده، شش نوع ساندویچ پانل وجود دارد: ساندویچ پانل فوم پلی استایرن (ساندویچ برد EPS)، ساندویچ پانل فوم پلی استایرن اکسترود شده (ساندویچ پانل XPS)، ساندویچ پانل فوم پلی اورتان سفت و سخت (ساندویچ پانل فوم پلی ایزوسیانورات) ساندویچ پانل ( تخته PIR)، ساندویچ پانل فوم فنولیک (ساندویچ تخته PF)، ساندویچ پانل فوم دار پشم سنگ (ساندویچ برد RW).

ویژگی ساندویچ پانل سردخانه

پانل‌های سردخانه باید دارای ۴ ویژگی مهم باشند: عایق حرارتی عالی، آب بندی کامل، ضد فشرده سازی و خمش قوی و مقاومت در برابر یخ زدگی قوی.

ایده آل‌ترین مواد عایق حرارتی برای ساختمان سردخانه PUR و PIR هستند.

پنل عایق پلی ایزوسیانورات (PIR Panel)، به عنوان نوع جدیدی از پانل‌های عایق حرارتی، عملکرد بسیار خوبی را در عایق اتاق سرد ایجاد می‌کند.

ویژگی ساندویچ پانل
علت اهمیت ساندویچ پانل سردخانه
راندمان عایق حرارتی

تبادل حرارت کمتر از طریق پانل به معنی بازده عایق بهتر و هزینه انرژی کمتر برای اتاق سرد است.

مقاوم در برابر آتش

ایمنی سردخانه موضوع حیاتی در ساخت سردخانه است. هر گونه مشکل ایمنی ممکن است باعث از بین رفتن هنگفت محصولات ذخیره شده در آن، از بین رفتن تاسیسات سردخانه و تلفات جانی شود. در قدیم، سیستم آمونیاکی یکی از دلایل اصلی مشکلات ایمنی است. امروزه عامل اصلی ایمنی در ساخت اتاق سرد پانل‌های اتاق سرد است. انتخاب ساندویچ پانل سردخانه مناسب بسیار مهم است.

ظرفیت مقاوم در برابر حرارت

پانل عایق PUR معمولا زیر ۱۱۰ ℃ استفاده می‌شود، در حالی که محدوده دما برای پانل عایق PIR -196 ℃ ~ +۱۵۰ ℃ است.

پانل PIR دارای ویژگی‌های پایداری ابعادی خوب، مقاومت در برابر فشار قوی و هدایت حرارتی پایین در هنگام استفاده در محیط با دمای بسیار پایین است.

تراکم پانل

چگالی پانل پلی اورتان به طور کلی در محدوده ۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم بر متر مکعب است که نیازهای مقاومت رضایت بخشی را فراهم می‌کند. اما پانل PIR به چگالی ۴۵ تا ۵۵ کیلوگرم بر متر مکعب برای دستیابی به مقاومت مورد نیاز احتیاج دارد.

میزان جذب آب

نرخ جذب آب برای پانل سردخانه PUR به طور کلی از ۲.۵٪ تا ۳٪ است.

عملکرد عایق حرارتی پانل‌های عایق تحت شرایط جذب آب به شدت کاهش می‌یابد، در عین حال پایداری ابعادی نیز به شدت کاهش یافته و باعث اعوجاج تاب خوردگی پانل می‌شود که منجر به ترک خوردگی پانل و نشت هوای خنک کننده نیز خواهد شد.

شرکت برج پوشش با هدف ارایه خدمات، سازه‌های صنعتی، سازه‌های فلزی، اسكلت فلزی، ساخت عرشه فولادی، سازه‌های فلزی سوله، اسكلت فلزی كارخانجات، طراحی سازه‌های فلزی، نصب سازه، سازه فلزی جوشی، سازه فلزی پيچ و مهره‌ای، سازه‌های فولادی، سازه‌های عرشه فولادی پاسخگوی نیازهای مختلف مشتریان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط