پلی کربنات
ابعاد ورق پلی کربنات

در سال‌های اخیر ورق پلی کربنات در کاربردهای ساخت و ساز مانند پارتیشن بندی، سقف کاذب، شیروانی‌ها و … بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. البته دامنه کاربرد ورق پلی کربنات به همین جا محدود نمی‌شود. مقاومت حدود ۲۵۰ برابر بیشتر این ورق در برابر ضربه باعث شده تا به عنوان یک جایگزین کاربردی برای شیشه مورد توجه قرار بگیرد. در عین حال وزن سبک، انعطاف پذیری مناسب و مقاومت در برابر حرارت نیز باعث شده تا ورق پلی کربنات بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. یکی از موضوعاتی که در زمان خرید این محصول باید مد نظر قرار دهید، اندازه و ابعاد ورق پلی کربنات است. دعوت می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا در این زمینه بیشتر توضیح دهیم.

اندازه و ابعاد ورق پلی کربنات فلت یا ساده

ساده‌ترین ورق پلی کربنات، مدل ساده یا فلت است. این ورق‌ها معمولا به روش اکستروژن یا تزریق تولید می‌شوند. ضخامت ورق‌های پلی کربنات فلت در کمترین حالت ۱ تا ۲ میلی متر است. این ورق‌ها بسته سفارش خریدار تا ضخامت ۱۲ میلی متر نیز تولید می‌شوند. تولیدکنندگان برای ابعاد ورق پلی کربنات فلت ابعاد استاندارد خاصی در نظر می‌گیرند. برای این منظور عرض استاندارد این ورق‌ها معمولا برابر با ۲۰۵ سانتی متر در نظر گرفته می‌شود. همچنین طول استاندارد این ورق‌ها نیز ۳۰۵ سانتی متر است. البته بسته به سفارش مشتری، تولیدکنندگان ورق‌ها را با طول متفاوت تولید و روانه بازار می‌کنند.

اندازه و ابعاد ورق پلی کربنات دو یا چند جداره

ورق‌های پلی کربنات را می‌توان به صورت ۲ تا ۴ جداره نیز سفارش داد. اصلی‌ترین کاربرد ورق‌های دو یا چند جداره، عملکرد بهتر آن‌ها در زمینه عایق بندی حرارتی است. این موضوع باعث می‌شود تا حد زیادی جلوی تبادل حرارت بین دو سطح ورق گرفته شود. ضمن اینکه قرار گرفتن لایه‌های مختلف ورق در کنار هم، مقاومت آن‌ها را نیز تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

ورق‌های دو جداره از ضخامت حداقل ۴ میلی متر برخوردار هستند. این محصولات را معمولا تا ضخامت ۱۰ میلی متر نیز تولید می‌کنند. در مقابل ورق‌های سه یا چهار جداره وجود دارند. این ورق‌ها با حداقل و حداکثر ضخامت به ترتیب بین ۶ تا ۱۸ میلی متر تولید می‌شوند.

عرض استاندارد ابعاد ورق پلی کربنات دو یا چند جداره برابر ۲۱۰ سانتی متر در نظر گرفته می‌شود. طول استاندارد این ورق نیز برابر ۶۱۰ سانتی متر است. البته همان طور که اشاره کردیم، ورق‌های پلی کربنات دو یا چند جداره را نیز می‌توانید در طول‌های مختلف سفارش دهید.

اندازه و ابعاد ورق پلی کربنات دو یا چند جداره

وزن ورق پلی کربنات بر اساس ابعاد و اندازه

اگر تجربه خرید ورق پلی کربنات را داشته باشید، حتما می‌دانید که این ورق‌ها را بر اساس وزن می‌فروشند. طبیعی است که نوع مواد اولیه، ضخامت ورق و ابعاد آن در تعیین وزن این محصولات تاثیرگذار هستند. تجربه نشان می‌دهد که ورق‌های با ضخامت ۴ میلی متر با ابعاد استاندارد ۲۱۰ در ۶۰۰ سانتی متر برابر ۷ تا ۸ کیلوگرم است. در صورت افزایش ضخامت این ورق‌ها به ۶ میلی متر، وزن آن‌ها به ۱۰ تا ۱۱ کیلوگرم می‌رسد.

ورق‌های مشابه با ضخامت ۸ و ۱۰ میلی متر نیز به ترتیب حدود ۱۸ و ۲۰ کیلوگرم وزن دارد. البته باید دقت داشته باشید که با توجه به نوع برند سازنده ممکن است چند درصد وزن ورق‌ها در مقایسه با اعدادی که تا اینجا اشاره کردیم، متفاوت باشد. قیمت گذاری ورق‌های پلی کربنات نیز بر اساس هر کیلوگرم از این محصولات صورت می‌گیرد.

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی ابعاد ورق پلی کربنات پرداختیم. همان طور که مشاهده کردید، برای این ورق‌ها ابعاد و اندازه استاندارد از سوی سازنده در نظر گرفته می‌شود. طبیعی است که خرید ورق پلی کربنات با ابعاد استاندارد، هزینه کمتری برای شما به همراه خواهد داشت. در مقابل اگر سفارش ساخت ورق با ابعاد خاص مد نظر خود را به تولیدکنندگان بدهید، باید هزینه بیشتری را نیز برای آن‌ها در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط