سردخانه
اصول طراحی سردخانه کدامند؟

بررسی اصول طراحی سردخانه

آشنایی با اصول طراحی سردخانه به شما در استفاده و نگهداری آن کمک می‌کند. سردخانه‌ها به دلیل کاربردی که برای نگهداری مواد غذایی دارند، همواره مورد توجه قرار گرفته‌اند.

اصول طراحی سردخانه بر اساس گردش هوای سرد در اتاق‌های عایق بندی شده است. در اتاق‌های سردخانه، اطمینان حاصل می‌شود که دما پایدار و در گردش است.

اصول طراحی سردخانه این است که اطمینان حاصل شود که محصولات به طور ایمن و بهداشتی نگهداری می‌شوند. اتاق‌های سردخانه یکی از ضروری‌ترین عناصر زنجیره تامین مواد غذایی را تشکیل می‌دهند.

 امروزه ما به غذاهایی دسترسی داریم که از آن طرف دنیا می‌آیند، می‌توانیم محصولاتی را تازه مصرف کنیم که به راحتی از بین می‌روند. اتاق‌های سردخانه برای حفظ زنجیره تامین مواد غذایی و جلوگیری از آسیب به محصولات استفاده می‌شود.

برای خرید و بررسی قیمت ساندویچ پانل سردخانه به سایت برج پوشش مراجعه کنید.

نمایی از داخل سردخانه

اصول طراحی سردخانه 

   امروزه با توجه به رشد جمعیت، تهیه خوراک مورد نیاز انسان در کشورهای مختلف بسیار مورد توجه قرار گرفته است‌. نکته مهم در مورد تهیه غذا برای انسان، نحوه نگهداری از آن برای جلوگیری از فاسد شدن آن است. 

   آشنایی با سردخانه‌ها به دلیل کاربردی که در نگهداری و محافظت از انواع مواد غذایی دارند، همواره مورد توجه فراوانی قرار گرفته است. ساخت و طراحی سردخانه‌ها بسته به نوع کاربردی که دارند به انواع مختلفی طبقه بندی می‌شوند.

برای مثال؛ هدف از طراحی سردخانه‌های صنعتی عمدتا برای نگهداری مواد غذایی انبوه است که با توجه به نوع مواد غذایی (میوه، گوشت، مرغ وغیره) انتخاب سیستم‌ها و نوع ساختار ساختمانی و همینطور شرایط جوی پایدار در سردخانه، متفاوت است.

   اصول طراحی سردخانه‌ها بر اساس گردش هوای سرد با دمایی پایدار در فضای عایق بندی شدۀ سردخانه‌ها و همینطور رعایت ایمنی و بهداشت کامل در نگهداری از محصولات مختلف تعیین می‌شود، که این اصول با استفادۀ صحیح از تجهیزات ساختمانی و سیستم‌های مناسب، برای هر نوع استفاده‌ای از سردخانه‌ها حاصل می‌گردد.

طراحی و ساخت سردخانه

   در طراحی و ساخت سرد خانه‌ها، در ابتدا باید به نوع کاربرد سردخانه توجه شود و به صورت دقیق، کاربری مورد استفاده، مشخص گردد. به عبارت دیگر به دلیل تفاوت در نگهداری محصولات مختلف، این موضوع بر روی نوع طراحی ساختمان سردخانه و نوع شرایط جوی پایدار، تاثیر بسزایی دارد. گرچه امروزه  سردخانه‌ها را به گونه‌ای قابل انعطاف و تغییر پذیر می‌سازند تا برای نگهداری کالاهای متفاوت به صورت صحیح و سازگار با نوع کالا یا محصول مورد استفاده قرار گیرند.

طراحی سردخانه

پانل‌های ذخیره سازی هوای سرد

سردخانه‌ها باید مطابق با معیارهای خاصی طراحی، نصب و استفاده شوند.

دمای ایده آل برای کالاهای ذخیره شده باید تعریف شود. سرد شدن بیش از حد ممکن است منجر به از بین رفتن محصول شود.

مقدار کل محصولاتی که قرار است ذخیره شوند باید مشخص شود.

سیستم‌های مرطوب کننده و کولرهای واحد برای نصب در اتاق‌های سردخانه باید کافی باشد.

گردش هوا در سردخانه باید به صورت پروژه‌ای طراحی شود.

درهای سردخانه، پانل‌ها و قفسه‌های اتاق سرد باید برای اطمینان از جذب گرما یا حفظ دما توسط تجهیزات اتاق استفاده شود.

دمای اتاق سردخانه باید دائماً کنترل شود و در صورت تغییر دما باید علت را بررسی کنید.

دستورالعمل‌ها، هشدارها و تابلوهای راهنمای مربوطه باید در سردخانه قرار داده شود تا ایمنی کار تضمین شود.

طراحی سردخانه

سیستم های ذخیره سازی سرد

تاسیسات سردخانه‌ها بر روی یک سیستم تبرید کار می‌کنند که مطابق با مشخصات نگهداری و شرایط مورد نیاز هر محصول، دما و محیط را فراهم می‌سازد. از جمله اجزای اصلی یک اتاق سرد می‌توان به کمپرسور، کندانسور، گیرنده، دمنده، دریچه انبساط وغیره اشاره کرد. از انواع سیستم‌های ذخیره سازی سرد می‌توان، ظروف یخچالی، فریزرها و چیلرهای انفجاری، اتاق‌های سرد وغیره را نام برد.

نکات حائز اهمیت در اصول عملیات اتاق سردخانه؛

 • پانل‌های مورد استفاده برای ذخیره سازی هوای سرد باید مطابق با معیارهای خاصی برای سردخانه‌ها طراحی و استفاده شوند. 
 • برای کالاهای مختلف ذخیره شده، باید دمای ایده‌آل و سازگار با نوع محصول تعیین شود، زیرا عدم وجود تعادل دمایی منجر به از بین رفتن مواد غذایی ذخیره شده می‌شود.
 • تعداد، حجم و مشخصات محصولاتی که قرار است ذخیره شوند، باید مشخص گردد.
 • با در نظر گرفتن فضای اتاق ذخیره سازی باید تعداد سیستم‌های تهویه و کولرهای واحد به اندازه کافی باشند.
 • اطمینان کامل از اینکه پس از استفاده تجهیزات مناسب، جذب گرما یا حفظ دما در پانل‌ها، قفسه‌های اتاق‌های سرد و درب‌های سردخانه‌ رعایت می‌شود.
 • کنترل دائمی دمای اتاق سردخانه و انجام بررسی‌های مورد نیاز در صورت ایجاد تغییرات دما.
 • نصب اعلان‌های مورد نیاز مانند؛ دستورالعمل‌ها، هشدارها و تابلوهای راهنمایی مربوطه در سردخانه‌ها برای تضمین ایمنی کار.

سردخانه

مزایای سیستم‌های ذخیره سازی سرد

بیشتر واحدهای سردخانه دارای حالت‌های قابل تنظیم دما و همچنین هوابند هستند. این از مواد داخل در برابر تغییرات شدید دمایی که ممکن است در محیط رخ دهد محافظت می‌کند. علاوه بر این، میزان رطوبت را می‌توان با استفاده از یک رطوبت‌گیر تنظیم کرد تا محیط اطراف را در صورت لزوم خشک کند. یک واحد سردخانه را می‌توان به یک فریزر بلاست تبدیل کرد.

همه مشخصات قابل تنظیم هستند. هر اتاق سرد را می‌توان با ابعاد و مشخصات خاصی ساخت. حتی شکل یک اتاق سرد را می‌توان سفارشی کرد. بر اساس آنچه که قرار است ذخیره شود، می‌توان سیستم تبرید صحیح را انتخاب کرد. اغلب اوقات، دمای انجماد برای همه کالاها لازم نیست. در چنین شرایطی، یک اتاق سرد می‌تواند اجناس شما را سرد و خشک نگه دارد. سردخانه‌های سیار هم اکنون در دسترس هستند.

به عنوان یک انبار اضافی عمل می‌کند. هرگاه فضایی برای نگهداری اقلام به طور کلی در دسترس نباشد، می‌توان از خود اتاق‌های سرد استفاده کرد. آنها تقریباً تمام مواد غذایی را ایمن نگه می‌دارند و دمای آنها را می‌توان همراه با رطوبت تنظیم کرد. اقلامی که مخصوصاً باید دور از رطوبت نگهداری شوند را می‌توان در هنگام رسیدن باران‌های موسمی در اینجا ذخیره کرد. به این ترتیب هر زمان که سفارشات اضافی وجود داشته باشد، کمبود فضا قابل جبران است.

در هنگام قطع برق می‌توان از آن برای پشتیبان گیری استفاده کرد. در صورت قطع برق، اقلام ذخیره شده در یخچال را می‌توان به قسمت سردخانه منتقل کرد. این کار از خراب شدن آن اقلام جلوگیری می‌کند.

اتاق سرد دمای مطلوب مورد نیاز آنها را برآورده می‌کند. جلوگیری از نفوذ هوا به حفظ محیط خنک برای مدت طولانی‌تری کمک می‌کند. این به حفظ ایمن مواد غذایی نیز کمک خواهد کرد. علاوه بر این، قفسه‌هایی را می‌توان اضافه کرد که در صورت بروز چنین شرایطی خالی نگه داشته می‌شوند.

واحدهای سردخانه‌ها دارای سیستم‌های با قابلیت تنظیم دما و همچنین هوابندهایی است که در برابر تغییرات شدید دمایی ایجاد شده در محیط، مقاوم بوده و می‌توانند آن را کنترل کنند و باعث حفظ سلامت محصولات شوند.

با وجود سیستم‌های رطوبت گیر در محیط می‌توان رطوبت را تنظیم و کنترل کرد تا در صورت لزوم محیط اطراف را خشک نگه داشت.

با ساخت اتاق‌های سرد که دارای ابعاد و مشخصات خاص هستند، می‌توان تمامی عوامل مورد نیاز را کنترل و تنظیم کرد‌.

کاهش ضایعات باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود. از آنجایی که اتاق‌های سرد مواد غذایی را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنند، به کاهش هدر رفتن مواد غذایی کمک می‌کنند.

 به این ترتیب به جای اینکه اجناس بلااستفاده، فاسد و دور ریخته شوند، می‌توان آنها را برای مدت بیشتری نگهداری کرد. بسیاری از رستوران‌ها غذا را پس از تهیه آن به صورت منجمد نگهداری می‌کنند. چنین امکاناتی از طریق اتاق‌های سرد فراهم می‌شود.

داخل سردخانه مواد غذایی

معایب سیستم های ذخیره سازی سرد

سیستم‌ های ذخیره سازی سرد، دارای معایبی هستند که برخی از آنها عبارتند از؛

 • اثرات نامطلوبی که اتاق‌های سرد بر روی تجهیزات و اپراتورها دارند یکی از معایب این سیستم است. برای مثال؛ فردی که در معرض دمای سرد مصنوعی قرار می‌گیرد ممکن است شاهد آسیب‌هایی به مفاصل، استخوان‌ها و سلامت کلی خود باشد.
 • ممکن است بازدهی تجهیزاتی که با باتری در یک واحد ذخیره سازی سرد کار می‌کنند، بسیار کاهش یابد. به طوری که حدود ۵۰ درصد از کارکرد طبیعی این تجهیزات کاهش پیدا کند.
 • یکی دیگر از معایب ذخیره سازی سرد این است که کوچکترین خطا در عایق کاری سردخانه می‌تواند باعث هدر رفت انرژی شود. برای مثال وجود مشکلی در کیفیت و ساخت درب‌های ورودی می‌تواند منجر به بی اثر شدن تمام انرژی اتاق سرد برای نگهداری محصولات موجود در آن شود.
 • از طرفی نیاز متفاوت محصولات مختلف برای نگهداری در شرایط و دماهای مختلف و همینطور رطوبت‌های متفاوت  نیز خود یک عیب به شمار می‌آید.

شرکت برج پوشش آپادانا مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و سردخانه ای می باشد که با بهره مندی از مهندسین، مشاوران، طراحان و با پشتوانه نیروهای فنی و متخصص شروع به کار نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط