1. خانه
  2. مقالات
  3. سردخانه
  4. اجزای سردخانه + موارد استفاده، ساخت و روش های نگهداری سردخانه

اجزای سردخانه + موارد استفاده، ساخت و روش های نگهداری سردخانه

سردخانه
اجزای سردخانه + موارد استفاره از سردخانه

بررسی همه چیز درباره نگهداری سردخانه

روش نگهداری سردخانه به طور کلی یکسان است. سردخانه‌ها برای کاربرد متعددی استفاده می‌شوند که قوانین نگهداری آنها مشابه است‌.

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی روش نگهداری سردخانه بپردازیم. سردخانه مکانی است که عمدتاً برای نگهداری مواد غذایی که احتمال خراب شدن آنها در شرایط عادی وجود دارد، استفاده می‌شود.

این مواد غذایی ممکن است شامل میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، گوشت و غیره باشد. تقریباً تمام اتاق‌های سردخانه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که این ویژگی‌ها بر اساس آنچه ذخیره می‌شود، از پیش طراحی و پیکربندی شده‌اند.

برای خرید و بررسی قیمت ساندویچ پانل سردخانه به سایت برج پوشش مراجعه کنید.

اجزای سردخانه

ساخت و روش نگهداری سردخانه

تاسیسات سردخانه بر روی یک سیستم تبرید کار می‌کند که به حفظ دما و محیط مناسب مطابق با مشخصات هر کالای ذخیره شده کمک می‌کند. برای اطلاع از روش نگهداری سردخانه باید با اجزای آن آشنا باشید. اجزای اصلی یک اتاق سردخانه عبارتند از:

کمپرسور

جزء اصلی است که اتاق سردخانه را اداره می‌کند. این تنها وسیله‌ای است که برای کار کردن به انرژی نیاز دارد. کمپرسور تقریباً تمام برق یک سردخانه را مصرف می‌کند. برای افزایش دما و فشار بخار مبرد خارج شده از کمپرسور استفاده می‌شود. با افزایش فشار، نقطه جوش افزایش می‌یابد و کمپرسور می‌تواند مبرد (به عنوان مثال، آمونیاک) را در دمای کندانسور متراکم کند.

کندانسور

برای حذف گرما به مبرد و آب در گردش نیاز دارد. تغییر فاز را از گاز به مایع در دما و فشار بالا انجام می‌دهد. کندانسور به عنوان یک هیت سینک عمل می‌کند و راندمان تبادل حرارتی آن تعیین کننده کارایی سردخانه است.

گیرنده

میعانات مایع با فشار بالا در اینجا ذخیره می‌شود. اینجاست که مبرد پس از تغییر فاز از کندانسور می‌آید. پس از رسیدن به قطعه گیرنده، مبرد مایع به سمت شیر ​​انبساط می‌رود تا دما و فشار را کاهش دهد.

دریچه انبساط

با استفاده از دستگاه دریچه انبساط، دما و فشار مبرد را کاهش می‌دهد. فرآیند دریچه انبساط از طریق اصطکاک انجام می‌شود و تغییر در دما و فشار مبرد وجود دارد. فشار آن از فشار گیرنده به فشار اواپراتور تغییر می‌کند.

اواپراتور

فرآیند چرخه‌ای که باعث کاهش دمای اقلام ذخیره شده در سردخانه می‌شود، توسط آن صورت می‌گیرد. گرما را از محفظه‌ای که قرار است خنک شود، می‌گیرد. سپس از این گرما برای تبخیر مبرد مایع استفاده می‌کند. به این ترتیب مواد غذایی خنک و نگهداری می‌شوند.

دمنده‌ها

هوای خنک شده از طریق فرآیند همرفت در سراسر اتاق پخش می‌شود‌. بنابراین، دمای مطلوب اتاق به دست می‌آید.

به طور خلاصه، نقطه جوش مبرد با افزایش دما و فشار آن توسط کمپرسور کاهش می‌یابد. گرما از مبرد خارج شده زیرا توسط کندانسور از حالت گازی به مایع تبدیل می‌شود. اکنون مبرد برای ذخیره سازی به مخزن منتقل می‌گردد. علاوه بر این، مبرد به یک شیر انبساط منتقل شده تا دما و فشار را در حالت مایع کاهش دهد. آخرین مرحله در اواپراتور انجام می‌شود، جایی که گرمای محیط اطراف برای تبدیل مجدد مبرد به حالت گازی استفاده مورد استفاده قرار گرفته و در نتیجه باعث ایجاد اثر خنک کننده می‌شود. دمنده این هوای خنک را به گردش در می‌آورد.

نگهداری از سردخانه
موارد استفاده از سردخانه

سردخانه اساساً برای نگهداری اقلامی است که نیاز به محیطی با دمای پایین دارند. این تصور غلط وجود دارد که سردخانه‌ها می‌توانند فقط مواد غذایی را از این طریق ذخیره کنند. با این حال، سردخانه‌ها برای این موارد نیز کاربرد دارند:

اقلام غذایی

چندین صنعت از خدمات نگهداری سردخانه برای نگهداری اقلام غذایی استفاده می‌کنند. رستوران‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی، سوپرمارکت‌ها و … تعدادی از این صنایع هستند. فریزر‌های بزرگ برای نگهداری تعداد زیادی از مواد غذایی برای مدت طولانی مورد نیاز است.

شمع

در آب و هوای گرم و مرطوب، شمع‌ها و اقلام مشابه ساخته شده از مواد موم مانند باید در فضای سرد نگهداری شوند. ذوب، این اقلام را از بین می‌برد و ضرر مالی به صنایع شمع سازی وارد می‌کند و نیاز به سردخانه ها را افزایش می‌دهد.

فیلم‌ها و آثار هنری

فیلمسازان می‌توانند با نگهداری فیلم‌های دوربین در دمای سرد از خراب شدن آن‌ها جلوگیری کنند.

گیاهان

دمای سرد گیاهان را سالم نگه می‌دارد، در درجه اول گیاهان تزئینی. گل فروشی‌ها و شرکت‌های گل‌های زینتی مخصوصاً برای نگهداری گل‌هایی که ساقه شان بریده شده است به این امکانات نیاز دارند.

لوازم آرایشی

مواد آرایشی ممکن است در دمای بالا خراب شوند‌‌. بنابراین، در حالی که آنها را برای مدت طولانی ذخیره می‌کنند، شرکت‌ها باید دمای بهینه را در انبار فراهم کنند باشند.

داروسازی

شرکت‌های دارویی که با داروها سروکار دارند اغلب از انبارهای سردخانه برای نگهداری شربت‌ها، مواد تزریقاتی و غیره استفاده می‌کنند. دمای سرد از خراب شدن آنها جلوگیری می‌کند.

شرکت برج پوشش آپادانا مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و سردخانه ای می باشد که با بهره مندی از مهندسین، مشاوران، طراحان و با پشتوانه نیروهای فنی و متخصص شروع به کار نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط