بررسی اواپراتور و کندانسور

آیا می‌دانید اواپراتور و کندانسور چیست و چه کاربردی دارد؟ این دستگاه‌ها در سردخانه‌ها، سیستم تهویه مطبوع و … استفاده می‌شوند و برای استفاده دقیق، نیاز به شناخت دارند.

در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که اواپراتور و کندانسور چیست؟

یک سیستم تهویه مطبوع دارای دو سیم پیچ،  کندانسور و اواپراتور است که معمولا از لوله‌های مسی با پره‌های آلومینیومی ساخته می‌شوند. اواپراتور یا کویل داخلی، اغلب به عنوان کویل سرد توصیف می‌شود زیرا خنک کننده داخلی را فراهم می‌کند. این کویل با جذب گرما از هوای داخل که توسط فن هواگیر دمیده می‌شود، کار می‌کند. کندانسور یا کویل بیرونی، کویل گرم است زیرا گرما را با دمیدن هوای بیرون از طرف یک فن بر روی سطح دفع می‌کند.

برای خرید و بررسی انواع ساندویچ پانل سردخانه ای به سایت برج پوشش مراجعه کنید.

تفاوت بین اواپراتور و کندانسور چیست؟

در اینجا بررسی خواهیم کرد که تفاوت اواپراتور و کندانسور چیست؟

اواپراتور

ممکن است تصور کنید که تهویه مطبوع شما هوای خنک را به خانه شما اضافه می‌کند، اما دقیق‌تر است که بگوییم واحد AC گرما را از هوای داخل کم می‌کند و آن را به بیرون منتقل می‌کند. این انتقال در سیم پیچ‌های اواپراتور در نیمه داخلی سیستم تهویه مطبوع شما انجام می‌شود. همانطور که مایع خنک کننده داخل کویل‌های فلزی تبخیر می‌شود، به عنوان یک هیت عمل می‌کند.

مس به راحتی گرما را هدایت می‌کند، بنابراین سیم پیچ‌هایی که حاوی مایع خنک کننده هستند معمولا از این فلز ساخته می‌شوند. برای به حداکثر رساندن سطح و ارائه قدرت خنک کنندگی بیشتر، کویل‌های مسی دارای پره‌های فلزی یا پره‌هایی هستند که آنها را احاطه کرده‌اند. در یک سیستم پمپ حرارتی دوگانه یا هیبریدی، همان کویل‌هایی که در تابستان به عنوان محل تبخیر برای خنک کردن خانه شما عمل می‌کنند، در زمستان به مکان‌های متراکم تبدیل می‌شوند تا گرما را فراهم کنند.

استخراج گرمای داخل از هوا و افزودن آن به مبرد وظیفه کویل اواپراتور است. اواپراتور که در داخل هواگیر داخلی نصب شده است، به طور مداوم در معرض جریان هوای گرمی است که توسط دمنده سیستم از اتاق‌های جداگانه از طریق کانال‌های برگشتی کشیده می‌شود. مبردی که از طریق لوله‌های مسی در کویل گردش می‌کند، بخار سردی در حدود ۴۰ درجه است. در این حالت، خواص جاذب حرارت مبرد به حداکثر می‌رسد.

انرژی گرمایی حاصل از جریان هوای گرم محل از طریق لوله‌های کویل مسی سرد شده منتقل و به آسانی توسط جریان مبرد جذب می‌شود. با انرژی گرمایی که توسط سیم پیچ استخراج می‌شود، جریان هوای خنک شده توسط دمنده به کانال‌های تامین فشار داده شده و در سراسر خانه پراکنده می‌گردد. در همان زمان، گرما استخراج شده با سطوح کویل تبخیرکننده منجمد باعث ایجاد تراکم می‌شود که سطح رطوبت در جریان هوا را کاهش و هوا را درست همانطور که Willis Carrier بیش از یک قرن پیش طراحی کرده بود، تهویه می‌کند.

پس از خروج از کویل اواپراتور، مبرد از طریق یک مجرای عایق شده به قسمت تهویه مطبوع در فضای باز که معمولا مستقیما در پشت خانه قرار دارد، جریان می‌یابد. این کابینت شامل کمپرسور و کویل کندانسور است. مبرد ورودی به کمپرسور تحت فشار وارد و مولکول‌های انرژی گرمایی را متمرکز می‌کند و دمای بخار مبرد را به بیش از ۱۰۰ درجه می‌رساند. این حالت فوق گرم، انتقال موثر انرژی گرمایی به هوای بیرون را تضمین می‌کند، حتی زمانی که دمای بیرون بالا است، مانند یک روز گرم تابستان.

اواپراتور کندانسور

سیم پیچ کندانسور طراحی مشابه اواپراتور داخلی دارد. با این حال، تفاوت بین اواپراتور و کندانسور چیست؟ اواپراتور با کندانسور دقیقا معکوس است. در حالی که اواپراتور گرما را از هوای داخل می‌گیرد، سیم پیچ کندانسور گرما را در هوای بیرون آزاد می‌کند. باری از انرژی گرمایی که از محل استفاده شما استخراج و در بخار مبرد داغ فشرده می‌شود، هنگامی که مبرد به داخل سیم پیچ گردش و متراکم می‌شود، به سرعت آزاد خواهد شد. همانطور که مبرد بار حرارتی خود را آزاد می‌کند، یک فن تعبیه شده از طریق مسیرهای کویل کندانسور گرما را به هوای بیرون پخش می‌کند.

مبرد به صورت یک مایع پرفشار از سیم پیچ کندانسور خارج ، یک چرخش U را ایجاد می‌کند و به سمت سیم پیچ اواپراتور جریان می‌یابد. یک دریچه انبساط قبل از اواپراتور جریان مبرد را محدود می‌کند، آن را از یک روزنه باریک عبور می‌دهد و آن را به حالت تبخیر تبدیل می‌کند تا بتواند انرژی گرمایی بیشتری را از خانه شما جذب کند.

کندانسورنکات تمیز کردن کویل

اگر سیم پیچ به گرد و غبار سبک یا خاکی که به باله‌ها می‌چسبد آلوده شده باشد، دمیدن هوای فشرده با فشار کم در میان پره‌ها یا استفاده از یک برس موی نرم ممکن است کافی باشد. استفاده از آب ساده یا محلول شوینده ملایم روی سطح، سپس اجازه دادن به آن برای ماندن روی سطح برای مدت کوتاهی، شست و شو را راحت‌تر خواهد کرد. رسوبات تهاجمی‌تر نیاز به استفاده از محلول‌ها یا حلال‌های پاک کننده قوی‌تری دارند.

شرکت برج پوشش آپادانا مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و سردخانه ای می باشد که با بهره مندی از مهندسین، مشاوران، طراحان و با پشتوانه نیروهای فنی و متخصص شروع به کار نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.