1. خانه
  2. سردخانه
  3. اصول طراحی سردخانه کدامند؟

اصول طراحی سردخانه کدامند؟

سردخانه

بررسی اصول طراحی سردخانه

آشنایی با اصول طراحی سردخانه به شما در استفاده و نگهداری آن کمک می‌کند. سردخانه‌ها به دلیل کاربردی که برای نگهداری مواد غذایی دارند، همواره مورد توجه قرار گرفته‌اند.

اصول طراحی سردخانه بر اساس گردش هوای سرد در اتاق‌های عایق بندی شده است. در اتاق‌های سردخانه، اطمینان حاصل می‌شود که دما پایدار و در گردش است.

اصول طراحی سردخانه این است که اطمینان حاصل شود که محصولات به طور ایمن و بهداشتی نگهداری می‌شوند. اتاق‌های سردخانه یکی از ضروری‌ترین عناصر زنجیره تامین مواد غذایی را تشکیل می‌دهند.

 امروزه ما به غذاهایی دسترسی داریم که از آن طرف دنیا می‌آیند، می‌توانیم محصولاتی را تازه مصرف کنیم که به راحتی از بین می‌روند. اتاق‌های سردخانه برای حفظ زنجیره تامین مواد غذایی و جلوگیری از آسیب به محصولات استفاده می‌شود.

برای خرید و بررسی قیمت ساندویچ پانل سردخانه  به سایت برج پوشش مراجعه کنید.

اصول عملیات اتاق سردخانه چیست؟

هنگام طراحی پروژه اتاق سردخانه عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. ضروری است که جو مصنوعی پایدار باشد و از تجهیزات ضد هوا برای جلوگیری از تغییرات دما استفاده شود.

اصول کار سردخانه بر پایه خنک کردن اتاق‌ها با انتقال گرما برای رسیدن از دمای بالا به دمای پایین است. از طریق یک جریان هوای مصنوعی، هوای گرم با استفاده از یک کندانسور متراکم می‌شود.

اصول عملیات اتاق سردخانه چیست؟

پانل‌های ذخیره سازی هوای سرد

سردخانه‌ها باید مطابق با معیارهای خاصی طراحی، نصب و استفاده شوند.

دمای ایده آل برای کالاهای ذخیره شده باید تعریف شود. سرد شدن بیش از حد ممکن است منجر به از بین رفتن محصول شود.

مقدار کل محصولاتی که قرار است ذخیره شوند باید مشخص شود.

سیستم‌های مرطوب کننده و کولرهای واحد برای نصب در اتاق‌های سردخانه باید کافی باشد.

گردش هوا در سردخانه باید به صورت پروژه‌ای طراحی شود.

درهای سردخانه، پانل‌ها و قفسه‌های اتاق سرد باید برای اطمینان از جذب گرما یا حفظ دما توسط تجهیزات اتاق استفاده شود.

دمای اتاق سردخانه باید دائماً کنترل شود و در صورت تغییر دما باید علت را بررسی کنید.

دستورالعمل‌ها، هشدارها و تابلوهای راهنمای مربوطه باید در سردخانه قرار داده شود تا ایمنی کار تضمین شود.

پانل‌های ذخیره سازی هوای سرد

مزایای سیستم‌های ذخیره سازی سرد

بیشتر واحدهای سردخانه دارای حالت‌های قابل تنظیم دما و همچنین هوابند هستند. این از مواد داخل در برابر تغییرات شدید دمایی که ممکن است در محیط رخ دهد محافظت می‌کند. علاوه بر این، میزان رطوبت را می‌توان با استفاده از یک رطوبت‌گیر تنظیم کرد تا محیط اطراف را در صورت لزوم خشک کند. یک واحد سردخانه را می‌توان به یک فریزر بلاست تبدیل کرد.

همه مشخصات قابل تنظیم هستند. هر اتاق سرد را می‌توان با ابعاد و مشخصات خاصی ساخت. حتی شکل یک اتاق سرد را می‌توان سفارشی کرد. بر اساس آنچه که قرار است ذخیره شود، می‌توان سیستم تبرید صحیح را انتخاب کرد. اغلب اوقات، دمای انجماد برای همه کالاها لازم نیست. در چنین شرایطی، یک اتاق سرد می‌تواند اجناس شما را سرد و خشک نگه دارد. سردخانه‌های سیار هم اکنون در دسترس هستند.

به عنوان یک انبار اضافی عمل می‌کند. هرگاه فضایی برای نگهداری اقلام به طور کلی در دسترس نباشد، می‌توان از خود اتاق‌های سرد استفاده کرد. آنها تقریباً تمام مواد غذایی را ایمن نگه می‌دارند و دمای آنها را می‌توان همراه با رطوبت تنظیم کرد. اقلامی که مخصوصاً باید دور از رطوبت نگهداری شوند را می‌توان در هنگام رسیدن باران‌های موسمی در اینجا ذخیره کرد. به این ترتیب هر زمان که سفارشات اضافی وجود داشته باشد، کمبود فضا قابل جبران است.

در هنگام قطع برق می‌توان از آن برای پشتیبان گیری استفاده کرد. در صورت قطع برق، اقلام ذخیره شده در یخچال را می‌توان به قسمت سردخانه منتقل کرد. این کار از خراب شدن آن اقلام جلوگیری می‌کند.

اتاق سرد دمای مطلوب مورد نیاز آنها را برآورده می‌کند. جلوگیری از نفوذ هوا به حفظ محیط خنک برای مدت طولانی‌تری کمک می‌کند. این به حفظ ایمن مواد غذایی نیز کمک خواهد کرد. علاوه بر این، قفسه‌هایی را می‌توان اضافه کرد که در صورت بروز چنین شرایطی خالی نگه داشته می‌شوند.

کاهش ضایعات باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود. از آنجایی که اتاق‌های سرد مواد غذایی را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنند، به کاهش هدر رفتن مواد غذایی کمک می‌کنند.

 به این ترتیب به جای اینکه اجناس بلااستفاده، فاسد و دور ریخته شوند، می‌توان آنها را برای مدت بیشتری نگهداری کرد. بسیاری از رستوران‌ها غذا را پس از تهیه آن به صورت منجمد نگهداری می‌کنند. چنین امکاناتی از طریق اتاق‌های سرد فراهم می‌شود.

شرکت برج پوشش آپادانا مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و سردخانه ای می باشد که با بهره مندی از مهندسین، مشاوران، طراحان و با پشتوانه نیروهای فنی و متخصص شروع به کار نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط