1. خانه
  2. ساندویچ پانل
  3. 3D پانل
  4. ساندویچ پانل یا 3D پنل؟ از کدامیک استفاده کنیم؟

ساندویچ پانل یا 3D پنل؟ از کدامیک استفاده کنیم؟

بررسی تفاوت ساندویچ پانل و ۳d پانل

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تفاوت ساندویچ پانل و پانل ۳d بپردازیم. این پانل‌ها در ساخت و ساز سازه‌های مختلف بسیار کاربردی هستند.

اگر قصد استفاده از ساندویچ پانل را دارید بهتر است با تفاوت ساندویچ پانل و پانل ۳d آشنا شوید. قبل از بررسی تفاوت ساندویچ پانل و پانل ۳d بهتر است ساندویچ پانل‌ها را بیشتر بشناسید. پانل یک مصالح ساختمانی مدولار است که برای پوشش ساختمان‌ها و سازه‌ها طراحی شده است.

ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی اورتان

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی یورتان عایق بودن عالی آنهاست. هسته صفحات به آن رسانایی حرارتی کمی می‌دهد، یعنی عایق بهتری هستند. به همین دلیل اغلب در نوسازی ساختمان‌ها چه در پشت بام و نما و چه در ساخت ساختمان‌های صنعتی استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل‌ها بسیار سریع ساخته و نصب می‌شوند. برای مونتاژ، آنها به سازه پیچ می‌شوند و بسته به نوع پرداخت، می‌تواند با پیچ‌های قابل مشاهده یا پنهان ساخته شوند. این باعث می‌شود زمان ساخت در مقایسه با سایر سیستم‌ها یکی از کوتاه‌ترین زمان‌ها باشد.

یکی از مهمترین مزایای ساندویچ پانل به عنوان یک عنصر ساختمانی، تنوع شکل و پرداخت موجود در بازار است. انواع پانل‌ها بسته به ساختمانی که برای آن طراحی شده است وجود دارد. روکش‌ها بین روستیک و مدرن متفاوت است و می‌توانیم پانل‌های تقلیدی از چوب یا کاشی‌های بدلی را در میان سایر موارد پیدا کنیم.

ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی اورتان

اندازه ساندویچ پانل چقدر است؟

عرض صفحه عایق معمولاً ۱۰۰۰ میلی متر و در برخی مدل‌ها ۱۱۵۰ میلی متر است. طول ساندویچ پانل را می‌توان با توجه به نیاز هر پروژه تنظیم کرد که متداول‌ترین ابعاد آن بین ۳ تا ۶ متر می‌باشد، اما در برخی موارد حداکثر تا ۱۶ متر طول می‌رسد. ضخامت این پانل‌ها بسته به کاربرد نهایی می‌تواند بسیار متفاوت باشد‌. رایج‌ترین مقادیر بسته به کاربرد بین ۴۰ تا ۱۵۰-۲۰۰ میلی متر ضخامت دارند.

ساندویچ پانل در چه مواردی کاربرد دارد و چه انواعی دارد؟

این عناصر عایق به ویژه در سقف‌ها و نمای ساختمان‌های صنعتی که در دماهای پایین پردازش می‌شوند، مفید هستند. به دلیل سبک بودن، برای بازسازی محوطه ایده آل هستند. همچنین در عایق کاری سردخانه‌ها و انبارها، در مراکز ورزشی و مراکز خرید و در منازل نوساز و بازسازی شده موثر هستند.

ساندویچ پانل برای نما

ساندویچ پانل‌های نما برای ساخت محوطه در منازل، مدارس، بیمارستان‌ها، مراکز صنعتی یا مراکز خرید کاربرد دارند. ساندویچ پانل را می‌توان برای پارتیشن‌های داخلی که نیاز به عایق بندی دارند نیز یافت.

مزایای ارائه شده توسط این پانل‌های نما تا حد زیادی به روش اتصال بین پانل‌ها بستگی دارد. سیستم چفت و بست به صورت زبانه و شیار اجرا می‌شود و از اتلاف گرما و رطوبت جلوگیری می‌کند.

ساندویچ پانل برای سقف

ویژگی‌های ساندویچ پانل برای سقف با پانل‌های نما متفاوت است زیرا آنها باید مقادیر زیادی برف، باران و سایر عوامل آب و هوایی را تحمل کنند.

آنها برای جلوگیری از نشتی در صورت باران و رطوبت، با پیچ‌های خود حفاری بر روی سازه ثابت می‌شوند و اغلب با اتصالات آب بندی ترکیب می‌شوند که بدون آسیب رساندن به لایه عایق، موجب سرعت بیشتری در زمان نصب خواهند شد.

پانل‌های یخچال دار

ساندویچ پانل‌ها را می‌توان در اتاق‌های سرد یا فریزرهایی که نیاز به عایق بندی دارند نیز استفاده کرد. برای این موارد ساندویچ پانل با ضخامتی بیشتر از حد معمول طراحی شده است تا بتواند در برابر دمای منفی مقاومت کند.

برای حفظ این دماهای شدید که برای نگهداری محصولات غذایی تازه مورد توجه است، باید توجه ویژه‌ای به اتصالات بین ساندویچ پانل‌ها شود.

پانل‌های PUR و پانل‌های PIR

ساندویچ پانل‌ها عایق عالی با کمترین ضخامت دارند. ظرفیت عایق عالی و خواص مکانیکی مناسب، آنها را به گزینه عالی برای ساخت و ساز صنعتی تبدیل می‌کند. دو نوع پانل پلی یورتان در بازار وجود دارد، PUR (فوم پلی یورتان) و PIR (فوم پلی ایزوسیانورات) که هر دو عایق حرارتی بسیار خوبی را ارائه می‌دهند که دومی بهترین عملکرد را در برابر آتش دارد.

پانل ۳d

پانل ۳d شامل یک دیوار پیش ساخته است که هسته آن از عایق پلی استایرن و یونولیت نسوز تشکیل شده است. در ساختار آن از شبکه مش استفاده شده است. این مواد از طریق سیم‌های فلزی به یکدیگر متصل می‌شوند. بر روی آن‌ها یک لایه بتن قرار می‌گیرد که استحکام و دوام بسیار بالایی ایجاد می‌کند.

پانل 3d

تفاوت ساندویچ پانل و پانل ۳d

در این بخش به بررسی تفاوت ساندویچ پانل و پانل ۳d خواهیم پرداخت. این پانل‌ها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. مهمترین تفاوت ساندویچ پانل و پانل ۳d در تعداد لایه‌های سازنده آنها است. ساندویچ پانل از ۵ لایه تشکیل شده است که دو لایه داخلی و خارجی از ورق گالوانیزه، آلوزینک و آلومینیوم تشکیل شده است. برای چسباندن لایه‌ها از چسب مخصوص استفاده می‌کنند. هسته داخلی نیز از پشم سنگ، پلی اورتان و … تشکیل شده است.

پانل ۳d از سه لایه تشکیل شده است.  قسمت اول هسته مرکزی یا عایق است که از پلی استایرن، پشم سنگ و … تشکیل شده است.لایه دوم شبکه‌ای از سیم‌ها و لایه سوم بتن است.

شرکت برج پوشش آپادانا مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و سردخانه ای می باشد که با بهره مندی از مهندسین، مشاوران، طراحان و با پشتوانه نیروهای فنی و متخصص شروع به کار نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط