faenar
faenar
قزوین - بلوار نوروزیان - بلوار پرستار - مجتمع کیان - طبقه 1 - واحد 1 قزوين_ طريق برستار_ مجمع كيان _ الطابق الأول_ الشقة رقم 1
028-33670171-2
0171 3367 009828

علم و تکنولوژی به سرعت در حال حرکت است و رو به جلو حرکت می‌کند. امروزه علم وارد صنعت و فضای ساختمان‌سازی شده و همه چیز را دگرگون کرده است. در این میان ساندویچ پانل نقش مهمی در زیبایی و استحکام بنای ساختمان دارد. ساندویچ پانل ها دارای انواع مختلفی می باشند،مثال :ساندویچ پانل دیواری ، ساندویچ پانل سردخانه ای ، ساندویچ پانل اتاق تمیز و.. که در این نوشتار ما به بررسی ساندویچ پانل سقفی خواهیم پرداخت. ساندویچ پنل سقفی یکی از مصالح ساختمانی است که همان طور که از نامش پیداست برای پوشش سقف به کار می رود. پانل سقفی در ابعاد مختلفی تولید و عرضه می شوند.

مشخصات فنی ساندویچ پانل

پانل سقفی از دو ورق که درون آن عایق‌بندی و از فوم تشکیل شده است. بهترین نوع فوم بکار رفته برای ساندویچ پانل سقفی فوم پلی یورتان می باشد که استحکام و مقاومت بالایی دارد. با توجه به اورلپ و ذوزنقه بودن شکل پانل های سقفی امکان ورود آب به درون میسر نیست. ساندویچ پانل های سقفی طوری طراحی و ساخته‌ شده‌اند که یکدیگر را پوشش می‌دهند. ساندویچ پانل دارای عرض یک متر و هشت سانتی متر که عرض مفید آن یک متر و طول بیش از یک متر تا اندازه دلخواه چهارده متر می باشد. جنس ورق های پانل های سقفی از ورق های یک روی و دو روی آلوزینک از بیرون و فویل مسطح آلومینیوم از داخل می‌باشد.

همچنین از ورق های گالوانیزه و آلومینیومی نیز به صورت دو رو ورق و یا یک رو ورق فویل استفاده می شود. ضخامت پانل های سقفی بین دو تا پانزده متر است. ساندویچ پانل های سقفی دارای طرح و رنگ های مختلفی می باشد که شما می توانید متناسب با سلیقه خود آنها را انتخاب کنید. فوم داخلی پانل سقفی از پلی استایرن، پلی یورتان، پشم شیشه ، و … می باشد که این فوم ها در برابر حرارت و آتش مقاوم هستند. شکل ظاهری ساندویچ پانل های سقفی در طرح متنوعی همچون سینوسی، کرکره ای، ذوزنقه، طرح سفال، شادولاین و … می باشد که براساس نیاز مشتری تولید و عرضه می‌شوند. استفاده از این پانل ها باعث زیبایی بنای مد نظر می شود، به طوری که شما از دور می توانید این زیبایی را حس کنید.

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

از ساندویچ پانل سقفی برای پوشش سقف های مختلف استفاده می شود. توجه داشته باشید که ضخامت هر کدام از پانل های سقف بنا به مورد استفاده می تواند متفاوت باشد. موارد استفاده ساندویچ پنل سقفی عبارت اند از:

۱.برای پوشش سقف کانتینرهای حمل  نقل عمومی و کانکس از پانل های سقفی استفاده می شود.

۲.برای پوشش سقف سوله و انبار کارخانجات و …. با توجه به سبک بودن و امکان جابجایی این پانل ها بهترین گزینه برای پوشاندن سقف سوله و انبار می باشند، چرا که مقاومت بالایی دارد مانع نفوذ آب به درون می شود از همه مهم‌تر تر باعث زیبایی بنای مورد نظر می‌شود. زندگی زیباست اگر زیبایی را به آن تزریق کرد.

۳.برای پوشش سقف ساختمان های صنعتی مسکونی نیز کاربرد دارد. نصب سریع این پانل ها به همراه قیمت مقرون‌به‌صرفه پانل های سقفی سبب استفاده گسترده از این پانل های سقف شده است.

۴.ساندویچ پانل های سقفی برای پوشش سقف سردخانه های متحرک و ثابت بهترین گزینه است.

۵.برای پوشش سقف ویلاهای پیش ساخته ، سالن های ورزشی، ادارات، اردوگاه های موقت، ساخت سرویس بهداشتی ،ساخت بیمارستان های صحرایی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

۶.برای ساخت آشیانه هواپیما می‌توانید از ساندویچ پانل استفاده کنید.

انواع ساندویچ پانل سقفی

الف) ساندویچ پانل سقفی ساده: این نوع پانل سقفی به شکل ساده است، ورق های به کار رفته در این نوع سقف بسیار ساده و بدون شیار، شکل و کرک می باشند.

ب) ساندویچ پانل سقفی پیچ مخفیساندویچ پنل سقفی پیچ مخفی به دلیل ساختاری ذوزنقه ای و اورلپ های شکلی ای که دارند روی همدیگر قرار می‌گیرد و پیچ را می‌پوشاند طوری که پیچ معلوم نمی‌شود.

مزایای ساندویچ پانل سقفی

۱.در برابر حوادث طبیعی زلزله، سیل ، آتش سوزی مقاوم می باشد.

۲.وزن سبک و مقاومت بالایی دارد که امکان جابجایی سقف های را به هنگام عدم استفاده فراهم می کند، طوری که می توان آن را در مکان های دیگر نیز مورد استفاده قرار داد. همچنین ساندویچ پانل های سقفی در اولین فرصت قابل نصب می باشد.

۳.برای مناطق مختلف آب و هوایی مناسب بوده، دارای عایق سرما و گرماست ، رطوبت را کاهش می دهد، ضد قارچ  و … می‌باشد.

۴.سانددویچ پانل ها دوستدار محیط زیست می باشند و موارد به کار رفته در آن قابل بازیافت است. در دنیایی که بحران محیط زیست به یک چالش تبدیل شده است، استفاده از این سقف های می تواند دغدغه های محیط زیستی را تا حدودی کاهش دهد.

۵.ساندویچ پانل های سقفی همانند پانل های دیواری دارای تنوع رنگ و شکل می‌باشند که شما می توانید متناسب با ساخت و کاربرد سازه مورد نظر آن را انتخاب و در محل مورد نظر نصب نمایید.

۶.عایق صوتی دارد و باعث می شود که صدا به بیرون و برعکس به داخل وارد نشود.

۷.در برابر پوسیدگی و رنگ زدگی مقاوم بوده و دارای طول عمر بالایی است، که همین می تواند برای شما مقرون به صرفه باشد.

۸.به راحتی ساندویچ پانل های سقفی را می توانید مورد شستشو قرار دهید.

ساندویچ پانل ها به دلیل شباهتی که از نظر ظاهری به ساندویچ دارد به آن ساندویچ پانل می گویند دو طرف آن ورق و در داخل آن نیز عایق و فوم همچون یک ساندویچ می باشد. ساندویچ پانل های سقفی جزئی از ساندویچ پانل می باشند که برای پوشش سقف مورد استفاده قرار می گیرند. از پانل های سقفی  می توانید در موارد گوناگون استفاده کنید. دارای رنگ بندی و طرح های متفاوتی می باشد. از نکات جالب توجه ساندویچ پانل های این است که شما بعد از اتمام پروژه می توانیددر پروژه های بعدی نیز از آنها استفاده کنید. از مزیت عمده این پانل ها این است که در فصل گرما درون را خنک و در فصل سرما درون را گرم نگه می دارد که همین باعث عدم اتلاف انرژی می شود. از جفت شدن ساندویچ پانل های سقفی در کنار هم یک سقف یکپارچه و یکدست به وجود می‌آید. زیبایی سازه مورد نظر را با استفاده از ساندویچ پانل تکمیل نمایید. زیبایی خود به خود به وجود نمی آید باید زیبایی را خلق نمود.

ساندویچ پانل سقفی ماموت

ساندویچ پانل سقفی شرکت ماموت یکی از انواع محصولات و پانل ها در کنار ساندویچ پانل دیواری می باشد. محصولی که ورق های اطراف آن به ترتیب شامل دو سمت ورق، یک طرف ورق یک سمت فویل. یک سمت ورق یک سمت نایلون و در نهایت یک سمت ورق سمت دیگر کاغذ تولید می شوند. اندازه استاندارد عرض پانل های سقفی ۱/۰۸ متر می باشد.۷ سانتی متر به صورت اورلپ و ۱/۰۱ متر مفید می باشد. همچنین اندازه طول بنا به سفارش مشتری دلخواه می باشد.

ساندویچ پانل سقفی

جنس ورق ساندویچ پانل سقفی به شکل های سینوسی (کرکره ای)، طرح شادولاین، طرح ذوزنقه ای و طرح سفال قابل تولید می باشد. اين نوع پانل با پوشش های دو طرف ورق آلوزينگ ، دوطرف ورق آلومینیوم، دوطرف ورق گالوانیزه. يك رو آلوزينگ و يك رو گالوانيزه، يك رو ورق آلوزينگ از بيرون و فويل مسلح آلومينيومي. از داخل و يا يك رو گالوانيزه از بيرون و يك رو فويل از داخل، یک طرف ورق و یک طرف کاغذ. یک طرف ورق و یک طرف نایلون با فوم تزريقي پلي يورتان سخت(معمولی و ضدحریق) توليد مي شود.

انواع ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ پانل سقفی ماموت

کاربرد این پانل ها در پوشاندن سقف سوله ها و مجتمع های صنعتی، کانتینر ها و ماشین های حمل و نقل، سرد خانه های ثابت و متحرک، انبار و سیلوها استفاده میشود. اندازه و ضخامت های مجصولات بستگی به محلی که مورد استفاده قرار میگیرد دارد. برای مثال پوشش سوله مرغداری ها معممولا از پانل با ضخامت ۵ سانتی متر استفاده می شود. ضخامت های ۱۰ الی ۲۰ سانتی متر برای سردخانه ها (زیر صفر و بالای صفر) به کار می رود.

مزایای ساندویچ پانل سقفی ماموت

۱)عایق گرما، سرما، صوت، رطوبت

۲)مقاومت در برابر باد، رانش زمین، زلزله و مواد شیمیایی

۳)قیمت پایین و تنوع و رنگ و قابلیت بازیافت

۴)سهولت در نصب و راه اندازی

۵)وزن کم که باعث کاهش وزن کلی سازه میشود

۶)مناسب برای تمامی اقلیم ها

ساختار و مشخصات فنی ساندویچ پانل سقفی ماموت

ساندویچ پانل سقفی ماموت دارای ضخامت های بین ۳ الی ۲۰ سانتی‌متر می باشد. ماده درون پانل ها از فوم پلی یورتان سخت  تزریق می شود. دو ماده پایه ای تشکیل دهنده فوم عایق پلی یورتان، که عبارتند از ایزوسیانات و پلی یول، در دو مخزن جدا نگهداری می شوند. برای عایق کاری، دو ماده با نسبت و فشار مشخص، توسط دستگاه مخصوص، در مکان دلخواه تزریق می شوند.

از واکنش دو ماده، فوم عایق پلی یورتان شکل می گیرد و در داخل فضای عایق کاری، منبسط می شود و فضا را کاملا پر می کند. از آنجا که تشکیل فوم در محل عایق کاری صورت می گیرد، فوم تمامی سوراخ ها و منافذ را پر کرده و عایق کاملی را بین سطوح ایجاد می کند. فشار پشت دستگاه تزریق و فشار ناشی از انبساط فوم پلی یورتان، باعث نفوذ عایق به تمامی منافذ شده و سطح را کاملا می پوشاند.

این پانل مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌باشد. ضخامت های قابل تولید ساندویچ پانل سقفی غالبا ۳،۴،۵،۶،۸،۱۰،۱۲/۵،۱۵،۲۰ سانتی متر می باشد. که هرکدام بر اساس شرایط اقلیمی و نوع کاربرد انتخاب می شوند. ساندویچ پانل های ۸۸ سانتی متر به بالا جهت پوشش سردخانه ها به کار می روند.

ساندویچ پانل سقفیساندویچ پنل سقفی

مطالب پیشنهادی

About the author

Leave a Reply