1. خانه
  2. سردخانه
  3. سردخانه بالای صفر چیست؟ + بررسی اجزا و ساختار سردخانه بالای صفر

سردخانه بالای صفر چیست؟ + بررسی اجزا و ساختار سردخانه بالای صفر

بررسی سردخانه بالای صفر

سردخانه بالای صفر به سردخانه‌هایی گفته می‌شود که برای نگهداری مواد غذایی یا دارویی در دمای بالاتر از صفر درجه سانتی گراد استفاده می‌شود.

این سردخانه‌ها برای نگهداری مواد در دمای بالاتر از صفر درجه استفاده می‌شوند. سیستم تراکمی به کار رفته در آن موجب گشته تا دمای محیط داخل را چند درجه بالاتر از صفر نگه دارند. از این یخچال‌ها برای نگهداری سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات، دارو و … استفاده می‌کنند. در واقع این یخچال برای نگهداری محصولاتی که نیازی به دمای زیر صفر ندارند، استفاده خواهد شد.

به طور مثال برای نگهداری انار، دمای لازم باید ۳ الی ۵ درجه سانتی‌گراد باشد.

سیستم تبرید در سردخانه بالای صفر، تراکمی است. در چهار مرحله سیال که با نام مبرد نیز شناخته می‌شود، تغییر حالت داده خواهد شد. از همین رو گرمای داخل سردخانه به بیرون منتقل و تا دمای مورد نظر کاهش می‌یابد.

برای خرید و بررسی انواع ساندویچ پانل سردخانه ای به سایت برج پوشش مراجعه کنید.

مراحل تبرید تراکمی

۱-تراکم

در این مرحله با استفاده از دستگاه کمپرسور، مبرد متراکم و فشار آن افزایش می‌یابد. از همین رو در دمای بالاتری تقطیر خواهد شد.

۲-چگالش

در این مرحله حرارت مبرد در کندانسور از دست رفته و به مایع تبدیل می‌شود. کندانسورهای این سردخانه‌ها اغلب از نوع هوای سرد است.

۳-انبساط

فشار مایع مبرد توسط شیر انبساط کاهش یافته تا تبخیر شود.

۴-در این مرحله مبرد حرارت موجود در سردخانه را جذب و تبخیر خواهد کرد. از همین رو حرارت سردخانه به بیرون منتقل می‌گردد.

به این چهار مرحله سیکل تبرید می‌گویند.

مراحل تبرید تراکمی

اجزای اصلی سردخانه بالای صفر

شیر انبساط برقی یا ترموستاتیکی

کندانسور

اسکرال

مبرد

مبرد آمونیاک در سردخانه بالای صفر کاربرد دارد. فضای ان بزرگ و حجیم است. نکته دیگر درباره سردخانه بالای صفر این است که مبرد آمونیاک بسیار سمی و خطرناک است.

مبردهای فریونی برای سیستم‌های مختلفی استفاده می‌شوند. به طور مثال از پرکاربردترین مبردها، مبرد R22 است. این گاز که بسیار قدیمی است، با وجود ویژگی‌های حرارتی و ترمودینامیکی که دارد، اثرات زیست محیطی مخربی از خود به جا گذاشته و در کشورهای توسعه یافته استفاده از آن ممنوع شده است. گازهای R404، R410 و …. با اثرات زیست محیطی مخرب کمتر، جایگزین آنها شده‌اند.

در طراحی سردخانه‌های بالاتر از صفر درجه ابتدا نوع محصول مورد نگهداری بررسی شده تا استانداردهای لازم برای نگهداری آن‌ها بدست آید. سپس بر اساس ابعاد سردخانه، حجم محصول، شرایط آب و هوایی و … ظرفیت آن محاسبه خواهد شد.

با توجه به ظرفیت و بار برودتی، تجهیزاتی از قبیل کندانسور، اواپراتور، کمپرسور، شیر انبساط و … انتخاب می‌شوند. این تجهیزات باید بر اساس بار برودتی مورد نیاز انتخاب شده تا دما را به نقطه مطلوب برسانند.

اجزای اصلی سردخانه بالای صفر

ساختار سردخانه

جنس دیوارها و درب‌ها در سردخانه بالای صفر مهم است. جنس آن باید به گونه‌ای باشد که حرارت را به داخل منتقل نکند و درب باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که علاوه بر دسترسی آسان اجازه ندهد حرارت به داخل آن نفوذ کند.

این سردخانه‌ها به صورت ثابت، کانکسی و قابل حمل استفاده می‌شوند که بر اساس نوع کاربرد متفاوت خواهند بود.

تفاوت سردخانه بالای صفر و زیر صفر

مهمترین تفاوت این دو سردخانه در دمایی است که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌کنند.

سردخانه‌های زیر صفر در دمای منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد کاهش یافته در صورتی که در سردخانه بالای صفر دما تا بالای ۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.

مبردهای R22 یا R407c یا R134a را می‌توان در سردخانه بالای صفر استفاده کرد. به خرید و شارژ مبرد از برندهای نامعتبر توجه کنید. اگر به عنوان یخچال سازمان استاندارد و آزمایشگاه‌های آنالیز شرکت‌های پتروشیمی و بیمارستان‌ها عمل نکند، ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.

شرکت برج پوشش آپادانا مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و سردخانه ای می باشد که با بهره مندی از مهندسین، مشاوران، طراحان و با پشتوانه نیروهای فنی و متخصص شروع به کار نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط