fa
[wpml_language_selector_widget]
028-33670171-2
0171 3367 009828

ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه همانطور که از اسمش پیداست برای استفاده در ساخت سردخانه استفاده می‌شوند چرا که عایق حرارتی بسیاری مناسبی هستند.

ساندویچ پانل سردخانه در صنعت به عنوان “مواد عایق” نیز شناخته می‌شود، سوال اصلی این است که “بهترین ماده برای عایق سردخانه چیست؟”

در مورد پاسخ به این سوال باید گفت که مناطق مختلف ساختمانی و محیط‌های سردخانه به مواد عایق خاصی نیاز دارند. بنابراین ساندویچ پانل سردخانه در محیط‌های مختلف از مواد مختلفی ساخته می‌شوند.

ساندویچ پانل برای اتاق سرد

عایق چیست؟ مواد عایق حرارتی به طور کلی به موادی اطلاق می‌شود که ضریب حرارتی آنها کمتر یا مساوی ۰.۱۲ باشد. مواد عایق حرارتی رایج عبارتند از عایق چینی نرم، عایق آلومینیوم سیلیکات، مواد فوم فنولیک، ذرات پلی استایرن پودر لاستیک، پانل‌های اکسترود شده، تخته‌های پلی استایرن، مواد عایق پلاستیکی، مواد عایق نرم (پشم شیشه‌ای، پشم سنگ) ، مواد عایق حرارتی متخلخل (سیمان کف کننده). دانش اولیه مواد عایق حرارتی را بدانید و سپس مواد عایق حرارتی مورد استفاده در سردخانه را انتخاب کنید. از چه مواد عایقی معمولا در یخچال‌ها استفاده می‌شود؟ قدمت آن درست به قبل از سال ۱۹۸۰ بازمی‌گردد. مواد عایق حرارتی که در آن زمان در سردخانه‌ها استفاده می‌شد به اندازه فعلی پخته نشده بود و البته به سطح فناوری آن زمان نیز مرتبط بود. در آن زمان مواد رایج عایق حرارتی پوسته برنج، چوب پنبه، سرباره و پرلیت منبسط شده بودند.

پس از سال ۱۹۸۰ مواد جدید سازگار با محیط زیست شروع به شکوفایی کردند، مانند پشم سنگ، پنبه شیشه، فوم پلی استایرن (EPS،XSP) و فوم پلی اورتان به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند.

مواد عایق حرارتی

مواد عایق حرارتی پرکاربرد در بازار سردخانه عبارتند از فوم پلی اورتان، فوم پلی استایرن، فوم پلی استایرن اکسترود شده، الیاف شیشه و مواد دیگر.

مواد عایق حرارتی

  1. پلاستیک فوم پی وی سی

ساختار حباب دار فوم پی وی سی یک ماده فوم سلول بسته است و به سختی ارتباطی بین منافذ وجود دارد.

جذب آب ساکن در دمای اتاق بسیار کم است. از مزایای پلاستیک‌های فوم پی وی سی سفت و سخت، هدایت حرارتی کم، جذب آب کم، فشرده سازی بالا و دوام بالا است. معایب فوم پی وی سی سفت و سخت قیمت بالای آن می‌باشد.

کاربردهای پلی اورتان در سردخانه چیست؟

دو نوع کاربرد پلی اورتان در سردخانه وجود دارد: رنگ آمیزی میدانی پلی اورتان و تخته عایق ساندویچ پلی اورتان. اول از همه، پاشش پلی اورتان اس اسپری پلی اورتان است. با این حال، استفاده از پوشش اسپری نیاز به یک لایه ضد رطوبت و لایه محافظ دارد، لایه ضد رطوبت از پوشش ضد آب پلیمری ساخته شده است و لایه محافظ به صورت صفحه فلزی نگهداری می‌شود.

همچنین یک ساندویچ پانل پلی یورتان وجود دارد که در مقایسه با پاشش پلی یورتان، نصب بسیار سبک، سریع و چرخه ساخت کوتاه‌تری را به همراه دارد.

  1. فوم پلی استایرن (EPS)

ماده پایه پلی استایرن عمدتا رزین است که با عامل کف کننده (نام علمی بوتان یا پنتان) تکمیل می‌شود که توسط بخار آب گرم شده تا یک توپ کف کننده کوچک با حباب‌های ریز متعدد تشکیل شود که در دما و فشار معمولی پخته می‌شود. این فرآیند پیش فومینگ نامیده می‌شود. گلوله‌های فوم پخته شده در قالب قرار می‌گیرند تا گرم شوند تا بتوان آنها را با هم ذوب کرد و یک پلاستیک فوم سفت و سخت با ساختار کوچک سلول بسته تشکیل داد.

ویژگی‌های پلاستیک‌های فوم عبارتند از: سبک وزن، عایق حرارتی خوب، مقاومت در برابر دمای پایین، مقاومت در برابر اسید و قلیایی است. کاربرد عملی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که استفاده از فوم پلی استایرن در سردخانه به راحتی آب را جذب می‌کند و بر اثر عایق حرارتی تأثیر می‌گذارد. بنابراین، درمان ضد رطوبت و ضد آب هنگام استفاده باید به خوبی انجام شود.

  1. فوم پلی استایرن اکسترود شده (XPS)

لایه ‌PVC اکسترود شده دارای یک لایه سطحی متراکم و یک لایه داخلی ساختار سلول بسته است. هدایت حرارتی کمتر از پلی استایرن است و عایق حرارتی بهتری است. علاوه بر این، پلی استایرن اکسترود شده مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد و می‌تواند عایق حرارتی عالی را در یک محیط مرطوب حفظ کند.

انواع ساندویچ پانل سردخانه پیش ساخته با مواد عایق: پانل‌های عایق PIR/PUR/XPS

پانل اتاق سرد Walk-in یک ساندویچ پانل کامپوزیتی پیش ساخته با دو سطح فلزی با استحکام بالاتر و یک ماده هسته عایق تزریقی سبک‌تر و کم استحکام بین پوسته فلزی فوم ساخته شده است. این پانل عایق پیش ساخته یکی از اجزای کلیدی یک اتاق سردخانه است، به طور مستقیم بازده عایق حرارتی و هزینه انرژی، پایداری ساختار سردخانه و عمر مفید را تعیین می‌کند.

با توجه به مواد عایق فوم شده، شش نوع ساندویچ پانل وجود دارد: ساندویچ پانل فوم پلی استایرن (ساندویچ برد EPS)، ساندویچ پانل فوم پلی استایرن اکسترود شده (ساندویچ پانل XPS)، ساندویچ پانل فوم پلی اورتان سفت و سخت (ساندویچ پانل فوم پلی ایزوسیانورات) ساندویچ پانل ( تخته PIR)، ساندویچ پانل فوم فنولیک (ساندویچ تخته PF)، ساندویچ پانل فوم دار پشم سنگ (ساندویچ برد RW).

ویژگی ساندویچ پانل سردخانه

پانل‌های سردخانه باید دارای ۴ ویژگی مهم باشند: عایق حرارتی عالی، آب بندی کامل، ضد فشرده سازی و خمش قوی و مقاومت در برابر یخ زدگی قوی.

ایده آل‌ترین مواد عایق حرارتی برای ساختمان سردخانه PUR و PIR هستند.

پنل عایق پلی ایزوسیانورات (PIR Panel)، به عنوان نوع جدیدی از پانل‌های عایق حرارتی، عملکرد بسیار خوبی را در عایق اتاق سرد ایجاد می‌کند.

ویژگی ساندویچ پانل سردخانه

علت اهمیت ساندویچ پانل سردخانه
راندمان عایق حرارتی

تبادل حرارت کمتر از طریق پانل به معنی بازده عایق بهتر و هزینه انرژی کمتر برای اتاق سرد است.

مقاوم در برابر آتش

ایمنی سردخانه موضوع حیاتی در ساخت سردخانه است. هر گونه مشکل ایمنی ممکن است باعث از بین رفتن هنگفت محصولات ذخیره شده در آن، از بین رفتن تاسیسات سردخانه و تلفات جانی شود. در قدیم، سیستم آمونیاکی یکی از دلایل اصلی مشکلات ایمنی است. امروزه عامل اصلی ایمنی در ساخت اتاق سرد پانل‌های اتاق سرد است. انتخاب ساندویچ پانل سردخانه مناسب بسیار مهم است.

ظرفیت مقاوم در برابر حرارت

پانل عایق PUR معمولا زیر ۱۱۰ ℃ استفاده می‌شود، در حالی که محدوده دما برای پانل عایق PIR -196 ℃ ~ +۱۵۰ ℃ است.

پانل PIR دارای ویژگی‌های پایداری ابعادی خوب، مقاومت در برابر فشار قوی و هدایت حرارتی پایین در هنگام استفاده در محیط با دمای بسیار پایین است.

تراکم پانل

چگالی پانل پلی اورتان به طور کلی در محدوده ۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم بر متر مکعب است که نیازهای مقاومت رضایت بخشی را فراهم می‌کند. اما پانل PIR به چگالی ۴۵ تا ۵۵ کیلوگرم بر متر مکعب برای دستیابی به مقاومت مورد نیاز احتیاج دارد.

میزان جذب آب

نرخ جذب آب برای پانل سردخانه PUR به طور کلی از ۲.۵٪ تا ۳٪ است.

عملکرد عایق حرارتی پانل‌های عایق تحت شرایط جذب آب به شدت کاهش می‌یابد، در عین حال پایداری ابعادی نیز به شدت کاهش یافته و باعث اعوجاج تاب خوردگی پانل می‌شود که منجر به ترک خوردگی پانل و نشت هوای خنک کننده نیز خواهد شد.

شرکت برج پوشش با هدف ارایه خدمات، سازه‌های صنعتی، سازه‌های فلزی، اسكلت فلزی، ساخت عرشه فولادی، سازه‌های فلزی سوله، اسكلت فلزی كارخانجات، طراحی سازه‌های فلزی، نصب سازه، سازه فلزی جوشی، سازه فلزی پيچ و مهره‌ای، سازه‌های فولادی، سازه‌های عرشه فولادی پاسخگوی نیازهای مختلف مشتریان می‌باشد.

About the author

Leave a Reply

تماس از طریق واتساپ
تماس از طریق واتساپ
Call Now Buttonتماس با ما