1. خانه
  2. مقالات
  3. ورق ذوزنقه ای
  4. انواع ورق ذوزنقه ای رنگی را بشناسید | کاربرد، مزایا و معایب ورق ذوزنقه ای رنگی

انواع ورق ذوزنقه ای رنگی را بشناسید | کاربرد، مزایا و معایب ورق ذوزنقه ای رنگی

ورق ذوزنقه ای

بررسی انواع ورق ذوزنقه

انواع ورق ذوزنقه برای کاربردهای متعددی استفاده می‌شود. این ورق‌ها از گالوانیزه ساخته شده تا از استحکام بالایی پشتیبانی کند.

اولین نوع عناصر روکشی که از ورق فولادی نازک گالوانیزه و با استحکام بالا ساخته شد، ورق ذوزنقه‌ای بود. (معمولاً ورق “راه راه” یا “فلوت دار” نامیده می‌شود). در واقع این پروفیل‌ها پایه سیستم‌های پوشش سقف و دیوار خود نگهدار ساختمان‌ها را تشکیل می‌دهند. در اینجا می‌خواهیم به بررسی انواع ورق ذوزنقه بپردازیم.

با توجه به نیازهای زیبایی شناختی و دیدگاه‌های اقتصادی می‌توان بهینه‌ترین محصول را از طیف وسیع رنگ و هندسی انتخاب کرد. (روکش، رنگ، ارتفاع پروفیل، ضخامت، ابعاد دنده) سیستم پوشش چندلایه بر روی مواد پایه گالوانیزه، حفاظت در برابر خوردگی، مقاومت سطح و انتخاب گسترده رنگ‌های پوشش، امکان انتخاب ظاهر زیبایی را فراهم می‌کند.

 

ورق ذوزنقه ای رنگی

انواع ورق ذوزنقه‌ای

ورق ذوزنقه‌ای دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-7

ورق ذوزنقه‌ای T-7 پروفیلی است که معمولا برای درب‌های گاراژ، در محفظه ظروف و همچنین به عنوان یک زیرساخت به رنگ پوشش سفارشی استفاده می‌شود.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-14

ورق ذوزنقه‌ای T-14 پروفیلی است که در نسخه سقف و نما موجود است. بیشتر به عنوان درب گاراژ، در محفظه ظروف و به عنوان یک زیرانداز به رنگ پوشش چوبی استفاده می‌شود.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-18

پروفیل T-18 یک ورق ذوزنقه‌ای با پروفیل متراکم با شیار زهکشی است که هم برای سقف و هم برای نما استفاده می‌شود.

ورق ذوزنقه‌ای T-18 ECO

ورق ذوزنقه‌ای T-18 ECO یک سقف با شیار زهکشی است که با یک الگوی جالب با دنده‌های موج تقویت کننده و عرض قابل استفاده بسیار کارآمد مشخص می‌شود. ورق ذوزنقه‌ای T-18 ECO موثر، جذاب و اقتصادی است.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-35

ورق T-35 یک سقف و ورق نما ذوزنقه‌ای است. عمدتا به عنوان روکش دیوار استفاده می‌شود. با توجه به پارامترهای آن، نه تنها برای ساخت و ساز اقتصادی عمومی کاربرد دارد، بلکه به عنوان سقف در ساخت و ساز‌های سفارشی نیز استفاده می‌شود.

ورق ذوزنقه‌ای T-35 ECO

ورق ذوزنقه‌ای T-35 ECO با توجه به پارامترهایی که دارد برای ساخت اقتصادی اختصاص دارد. در رابطه با نسخه اصلی ورق ذوزنقه‌ای T-35، یک موج حذف شده که باعث افزایش ۱۵ میلی متر عرض پوشش شده است.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-50

مشخصات T-50 عمدتا در ساخت و ساز صنعتی استفاده می‌شود. این یک پروفیل ساختمانی برای سقف‌های مسطح است که در میان چیزهای دیگر به عنوان یک لایه حمل بار در زیر یک عایق حرارتی استفاده می‌شود. به دلیل شکل جالبی که دارد به عنوان پوشش بالایی سقف یا نما نیز استفاده می‌شود.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-55

ورق ذوزنقه‌ای T-55 عمدتا در ساخت و سازهای صنعتی به عنوان پروفیل سقف یا نما استفاده می‌شود. این محصول را می‌توان هم به عنوان ورق ساختمانی و سقف و هم به عنوان قالب بتن ریزی شده استفاده کرد.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-60

پروفیل T-60 برای روکش سالن‌ها، تأسیسات بزرگ و کوچک، عمدتا برای سقف‌های عایق و همچنین برای سقف‌های خارجی استفاده می‌شود.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-80

ورق ذوزنقه‌ای T-80 محصولی است که پارامترهای عملکردی بسیار مطلوبی را ارائه می‌دهد. به عنوان یک پروفیل ساختاری با ارتفاع ۸۰ میلی متر، عرض پوشش موثر زیادی را فراهم می‌کند. استحکام آن امکان افزایش فاصله بین نقاط پشتیبانی را فراهم کرده و در عین حال پارامترهای مورد نیاز برای انتقال بارهای مورد نیاز در طراحی را حفظ می‌کند.

ورق فولادی ذوزنقه‌ای T-130

ورق ذوزنقه‌ای سازه T-130 با مقاومت بسیار بالا که در سازه‌های باربر با دهانه بزرگ استفاده می‌شود. در ساخت و سازهای صنعتی کاربرد دارد. استحکام آن امکان افزایش فاصله بین نقاط پشتیبانی را فراهم می‌کند و در عین حال پارامترهای مورد نیاز برای انتقال بارهای مورد نیاز در طراحی را حفظ می‌کند.

 

ویژگی انواع ورق ذوزنقه

پوشش و طیف رنگ یکی از ویژگی‌های ظاهری مهم انواع ورق ذوزنقه هستند.

پروفیل ذوزنقه‌ای با شکل مربعی خود جلوه‌ای صنعتی را ارائه می‌دهد، اما در بسیاری از موارد ظاهر دلپذیرتر و هماهنگ مورد نیاز است. ورق‌های ذوزنقه‌ای پروفیل موج سینوسی می‌توانند راه حلی برای نیازهای خاص معماری ارائه دهند، زیرا با این پروفیل می‌توان به یک نمای خارجی دلپذیرتر دست یافت. نحوه قرارگیری ورق‌های روکش دیوار نیز می‌تواند عمودی، افقی یا مورب باشد.

روکش ذوزنقه‌ای یک لایه راه حل مناسبی برای ساختمان‌های صنعتی، کشاورزی یا انباری است که نیازی به عایق حرارتی ندارد. اما مهم است بدانید که رطوبت می‌تواند در قسمت داخلی ورق ذوزنقه‌ای شکل ظاهر شود که به دلیل تفاوت مقادیر دما و رطوبت داخلی و خارجی (تراکم) است.

در صورت عدم تداخل با عملکرد ساختمان (مثلاً در مورد سالن انبار سنگ) رطوبت مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما باید تهویه مناسب در سالن فراهم شود. اگر بخواهیم از چکیدن آب برای محافظت از محصولات و مواد ذخیره شده جلوگیری کنیم، دو امکان وجود دارد. می‌توانید زیر ورق ذوزنقه‌ای یک لایه فویل قرار دهید یا پروفیل را با یک لایه نمدی ضد تراکم مخصوص از قبل چسبانده شده در قسمت داخلی آن، سفارش دهید.

برای سالن‌های عایق حرارتی می‌توان از روکش سقف و دیوار دو پوسته با ورقه ذوزنقه‌ای بالا و پایین استفاده کرد.

امکان اعمال ورق ذوزنقه‌ای داخلی سوراخ دار به منظور کاهش آلودگی صوتی در داخل سالن وجود دارد، زیرا این سیستم روکش دو پوسته با ورق سوراخ دار داخلی می‌تواند جذب صدای بالاتری را ارائه دهد.

 

انواع ورق ذوزنقه ای

ظاهر ورق‌های ذوزنقه‌ای

ورق‌های پروفیل ذوزنقه‌ای ورق‌های پروفیلی هستند که ظاهر پروفیل ذوزنقه‌ای شکل دارند و با چندین رنگ زیبا پوشانده می ‌شوند تا ظاهری جذاب داشته باشند. این لایه‌ها در رنگ‌های سفید، خاکستری، سبز، آبی، سفالی، عاجی، قهوه‌ای و زیباتر موجود می‌باشند. این ورق‌های سقف ترکیبی عالی را با سقف فراهم می‌کند تا با ظاهر جذاب خانه‌ها مطابقت داشته باشد.

 

ساختار مواد

مواد به کار رفته در لایه سطحی رزین فوق العاده به جلوگیری از تأثیر اشعه ماوراء بنفش خورشیدی و همچنین کاهش ضریب هدایت حرارتی کمک می‌کند. همه این ویژگی‌ها، دوام و مقاومت عالی در برابر خوردگی شیمیایی را تضمین می‌کند. لایه‌های میانی و زیرین از موادی تشکیل شده‌اند که استحکام عالی و ماهیت عایق را تضمین می‌کنند.

 

ورق‌های سقفی پروفیل ذوزنقه‌ای

امکانات :این ورق‌ها دارای کیفیت یکنواخت هستند و سطوح با پوشش یکنواخت رنگی پوشیده شده‌اند. رنگ‌ها از جدیدترین خط پوشش رنگ انتخاب شده‌اند.

مقاومت در برابر خوردگی: این ورق‌ها با استفاده از فولاد و آلومینیوم با کیفیت برتر ساخته می‌شوند و دارای خواص ضد خوردگی عالی هستند.

عایق حرارتی خوب: پوشش رنگی روی این ورق‌ها دارای خواص عایقی قوی است. بنابراین این ورق‌ها محافظت عالی در برابر گرما می‌دهند.

مقاوم در برابر آب: به دلیل ضد آب بودن این ورق‌ها، آب نمی‌تواند روی آنها بماند.

ضد آب و هوا: بدون آسیب دیدن، این ورق‌ها می‌توانند شرایط آب و هوایی شدید را تحمل کنند.

استحکام بالا: استحکام کششی بهتر باعث می‌شود این ورق‌ها بارهای سنگین را تحمل کنند.

ظاهر زیبا: با در دسترس بودن در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، از نظر ظاهری جذاب هستند.

مقرون به صرفه بودن : نیاز به هزینه‌های اضافی مانند هزینه‌های نصب و نگهداری حداقل است که به همین دلیل این ورق‌ها دارای ارزش اقتصادی عالی هستند.

مزایای ورق ذوزنقه‌ای رنگی

ورق ذوزنقه‌ای یک ماده بسیار مقرون به صرفه و بادوام برای پوشش سقف و نما برای انواع ساختمان‌ها می‌باشد. نکته جدید ورق ذوزنقه‌ای ساخته شده در پوشش HPS 200 است که با مقاومت بسیار بالا در برابر آسیب‌های مکانیکی و شرایط جوی مشخص می‌شود. به لطف این انتخاب، ورق ذوزنقه‌ای شکل کاربرد بسیار گسترده‌ای در سقف ها و نماها، دروازه‌ها و نرده‌ها و همچنین سازه‌های باربر در ساخت و سازهای فردی و صنعتی دارد.

این متریال را می‌توان بر روی سقف‌های کاملا مسطح و یا با زاویه شیب کم نصب کرد. با این حال، شکل سقف باید تا حد امکان ساده باشد.

ورق‌های ذوزنقه‌ای اقتصادی، سبک، بادوام، مقاوم در برابر شکست مکانیکی و غیر خورنده هستند. آنها یک راه حل بسیار محبوب در مورد خانه‌های مستقل، سالن‌های تولید، انبارها و مکان‌های تجاری می‌باشند. ورق‌های ذوزنقه‌ای برای پوشش سقف‌های بزرگ و مسطح مناسب هستند.

ورق‌های ذوزنقه‌ای بسیار سبک بوده و به همین دلیل می‌توان در سقف‌هایی که تحمل بار کاشی و سرامیک را ندارند، استفاده کرد. ورق‌های ذوزنقه‌ای با وجود وزن کم، بسیار بادوام هستند. اثر تخریبی باد و اثرات جوی قادر به آسیب رساندن به آنها نیست. ورق‌های ذوزنقه‌ای در برابر آب و رطوبت نیز مقاوم هستند و به همین دلیل هرگز زنگ نمی‌زنند. نصب صحیح ورق‌های ذوزنقه‌ای عملکرد آنها را برای چندین سال تضمین می‌کند.

کاربرد انواع ورق ذوزنقه

سالن‌های نمایش

سالن‌های ورزشی

سالن‌های نمایشگاه

سقف خانه

ساختمان تجاری

ساختمان‌های صنعتی

فرودگاه‌ها

کاشی و محافظ لبه بام

سیستم‌های ارتباطی

نورگیر

پوشش‌های ضد تراکم

دودکش تهویه

 

انواع ورق ذوزنقه ای رنگی
نصب ورق ذوزنقه‌ای رنگی

ورق ذوزنقه‌ای یک ماده سقفی بسیار بادوام است.

با مقاومت استثنایی در برابر دماهای شدید و شرایط آب و هوایی نامطلوب محبوب شده است. به دلیل امکان تولید از مواد اولیه با ضخامت بیشتر، در برابر تگرگ شدید، طوفان، آسیب‌های مکانیکی مختلف مقاوم بوده و بارهای بیشتری را تحمل می‌کند. همچنین قابل ذکر است که این نوع پوشش آب را جذب نمی‌کند.

مزیت بزرگ ورق ذوزنقه‌ای نیز سهولت نصب است که با هزینه کمتر نیروی کار همراه است. سقف‌های ساخته شده از ورق‌های ذوزنقه‌ای اغلب توسط خود سرمایه گذاران ساخته می‌شود که به معنای صرفه جویی اضافی بودجه است. به یاد داشته باشیم که ورق ذوزنقه‌ای یکی از ارزان ترین پوشش‌های سقفی است که می‌توان برای سقف خانه‌ها، سقف انواع سالن‌ها و… استفاده کرد.

چگونه ورق‌های سقفی پروفیل ذوزنقه‌ای بسازیم؟

دستگاه رول فرمینگ سقف ذوزنقه‌ای می‌تواند با تشکیل سیم پیچ فلزی/فولاد ، ورق‌های سقف پروفیل ذوزنقه‌ای ایجاد کند. آنها را می‌توان در کشورهای مختلف به شرح زیر نامید:

دستگاه رول فرمینگ سقفی دنده‌ای

دستگاه رول فرمینگ سقف اسپندک

دستگاه رول فرمینگ سقف تریمدک

دستگاه رول فرمینگ سقف ۴ زاویه

دستگاه رول فرمینگ سقف ۵ موج

شرکت برج پوشش با هدف ارایه خدمات، سازه‌های صنعتی، سازه‌های فلزی، اسكلت فلزی، ساخت عرشه فولادی، سازه‌های فلزی سوله، اسكلت فلزی كارخانجات، طراحی سازه‌های فلزی، نصب سازه، سازه فلزی جوشی، سازه فلزی پيچ و مهره‌ای، سازه‌های فولادی، سازه‌های عرشه فولادی پاسخگوی نیازهای مختلف مشتریان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات با کارشناسان درتماس باشید

مقالات مرتبط