fa
[wpml_language_selector_widget]
028-33670171-2
0171 3367 009828

ساندویچ پانل چیست

ساندویچ پانل چیست؟ ساندویچ پانل امروزه جایگزین برخی از مصالحی شده است که در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفتند که از جمله ی آن ها می توان به آجر و سیمان اشاره کرد که در حال حاضر به دلیل مزایای بسیاری که اجرای ساندویچ پانل نسبت به این مصالح دارد استفاده ی گسترده ای از آن ها می شود.  از جمله ی مزایای آن نسبت به مصالحی که در گذشته استفاده می شد می توان به سبک بودن، قیمت مناسب، کاهش هزینه های مصرفی در ساخت و ساز، کاهش مصرف انرژی و همچنین به خرید و نصب بسیار آسان اشاره کرد. تمامی این مزایاها سبب شده است که استفاده از انواع ساندویچ پانل در کشور روز به روز افزایش یابد و به دلیل نیاز مشتری تولید ساندویچ پانل نیز در کشور ما در حال افزایش می باشد. امروز یکی از شرکت های موفق در حوزه ی تولید ساندویچ پانل، ماموت می باشد که به دلیل کیفیت اجناس تولیدی توانسته رضایت مشتریان را جلب کند. خرید ساندویچ پانل ماموت امروزه در در فروشگاه های اینترنتی نیز امکان پذیر شده است از این رو پانل ماموت توانسته است که با تولیدات خود نیاز مردم را تا حد زیادی رفع کند.
ساندویچ پانل را به ساده ترین شکل ممکن اینگونه تعریف می کنیم، نوعی مصالح نوین برای ساخت دیواره و سقف ساختمان ها. ساختار ساندویچ پانل به گونه ای ایجاد شده که دو لایه نازک فلزی اطراف هسته پانل را احاطه کرده اند. در واقع نام و ساختار این محصول شباهت خاصی به ساندویچ ها دارد و ازین رو درک چگونگی ایجاد این پانل ها امری بسیار ساده می باشد. تنها کافیست ساندویچ را در ذهن خود تصور نمایید، محتویاتی درون دو لایه مشابه بیرونی قرار گرفته است. ساندویچ پانل یکی از محصولاتی است که در طراحی سازه های نوین بسیار پرکاربرد می باشد. سرعت امنیت و طول عمر بالا از بارزترین ویژگی های این محصولات است.

ساندویچ پانل ها دارای انواع مختلفی می باشند که از نظر مشخصه های فیزیکی با یکدیگر متفاوت می باشند و در طرح ها و رنگ های گوناگون تولید و در بازار عرضه می شوند.  ورق هایی که در داخل ساختمان پنل به کار می روند عمدتا ضدخش می باشند و از این جهت ساندویچ پنل ها ضخامت های متفاوتی دارند که کاربرد آن ها با یکدیگر تا حدودی فرق می کند. تمام این ویژگی ها بر روی قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل تاثیر گذار می باشد بنابراین در هنگام خرید و تهیه ی پانل ها حتما باید با دقت این کار صورت بگیرد.

از انواع ساندویچ پانل ها می توان به ساندویچ پانل دیواری و همچنین به ساندویچ پانل سقفی اشاره کرد، ساندویچ پانل های دیواری و سقفی کاربردهای متفاوتی با یکدیگر دارند برای مثال، ساندویچ پانل های دیواری در دیوار سوله ها، کارگاه ها و منازل مسکونی کاربرد دارد که البته ساندویچ پانل های دیواری با توجه به ضخامت های گوناگونی که با یکدیگر دارند در هر مکانی از ضخامت های مختلفی استفاده می شود بنابراین ابعاد ساندویچ پانل دیواری در کاربرد آن ها تاثیر گذار می باشد. ساندویچ پانل های سقفی نیز در سقف سوله ها به کار می روند که مانع از ورود آب از طریق سقف به داخل سوله می شود.

 

ساندویچ پانل ماموت

جنس مواد سازنده لایه های تشکیل دهنده ساندویچ پانل بر اساس تقسیم بندی زیر می باشد همانطور که در تصویر نیز مشخص گردیده است:

 1. دو لایه فلزی بیرونی که معمولا از جنس آلوزینک یا گالوانیزه می باشند.
 2. هسته ساندویچ پانل که از معمولا جنس پلی اورتان یا پلی استایرن می باشد.

 

افزایش جمعیت نیاز به ساختمان سازی و تامین مسکن مردم را ضروری ساخته است. سازه هایی که کیفیت آنها باید استاندارد بوده و در شرایط مختلف نیاز استفاده کنندگان را برطرف و خیال آنها را راحت کند. از ساختمان های شخصی تا مکان های فوق حساس و کاربردی. طبیعتا استفاده از مصالح سنتی و روش های قدیمی ساخت و ساز اکنون کیفیت مورد نظر هیچ مجموعه ای را تامین نمی سازد. استفاده از ساندویچ پانل و سازه های پیش ساخته با کاربرد های که در پاراگراف بعدی بیان میکنیم دیدگاه شما رو نسبت به ساخت و ساز به کل تغییر خواهد داد.

کاربرد ساندویچ پانل

ویژگی ها و مزایای خاص ساندویچ پانل باعث گسترش استفاده از این محصولات در صنعت ساختمان سازی در دنیا گردیده است. ویژگی هایی از جمله استحکام بالا در برابر عوامل بیرونی، سبک بودن پانل های مصرفی، کاهش هزینه ی نهایی و عوامل دیگری که این محصول را بیش از پیش نسبت به مصالح دیگر متمایز ساخته است. کاربرد ساندویچ پانل تمامی محدودیت های مصالح قبلی را برطرف ساخته است و باعث تحولی بنیادین در ارائه و پیاده سازی طرح های نوین گردیده است.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها بر اساس یک تقسیم بندی کلی در دو دسته ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری قرار می گیرند.سقف سازه های نوین باید با پانل سقفی پوشیده شود و دیواره های ساختمان با استفاده از پانل های دیواری. به علت وجود گسل های فراوان در سراسر کشور ما و احتمال وقوع زلزله های زیاد ویژگی استحکام سازه و وارد شدن کمترین خسارت در شرایط بحرانی مهم ترین عامل انتخاب سازه های جدید می باشد. ویژگی هایی که این پانل ها طی تست ها و استاندارد های مختلف با موفقیت پشت سر گذاشته اند و خیال مردم را از این بابت راحت کرده اند.

ساندویچ پانل دیواری

پانل دیواری که استفاده از آن عموما در پوشش دیواره بناها انجام میگیرد ضخامتی ۴ الی ۶ سانتی متر دارد. این به معنای این است که با وجود استحکام بسیار بالا ضخامت بسیار مناسبی دارد و فضای مفید ساختمان را افزایش میدهد. دو طرف ساندویچ پانل به صورتی طراحی گردیده است که هنگام قرارگیری کنار یکدیگر کاملا چفت هم میگردند و برامدگی یک سمت فرورفتگی سمت دیگر را پوشش میدهند.

جنس ورق های دو طرف ساندویچ پانل دیواری معمولا به سه روش زیر تولید میگردد.

 • دو طرف ورق های از جنس آلوزینک که به صورت از پیش رنگ شده می باشند.
 • دو طرف ورق هایی از جنس گالوانیزه از قبل رنگ شده.
 • از سمت داخلی ورق از جنس آلوزینک و از سمت داخل ورق گالوانیزه

مشخصات فنی ساندویچ پانل دیواری

مشخصات فنی پانل دیواری با چهار معیار مدل، ضخامت، طول و نهایتا عرض بیان میگردد و تنوع در طرح و رنگ این محصول امکان انتخاب طرح های مختلف را برای مشتریان فراهم می آورد.

مدل های پانل ها
 1. صاف (DNS)
 2. شیاردار(DND)
 3. پیچ مخفی(RPO)
ضخامت پانل ها
 • ۴ – ۵ – ۶ – ۸ – ۱۰ – ۱۲.۵ – ۱۵ سانتی متر
عرض پانل ها
 • ۱.۱۴  الی ۱.۱۶ (۲ سانتی متر اورلپ)
طول پانل ها
 • از ۱ متر الی ۱۳ متر (بنابر انتخاب و صلاحدید مشتری)

برای دریافت اطلاعات کامل تر میتوانید مقاله ساندویچ پانل دیواری را در این لینک مطالعه بفرمایید.

ساندویچ پانل سقفی

پوشش سقف ساختمان، استحکام آن، جلوگیری از ورود اب و رطوبت سبک بودن سازه و کمترین میزان اسیب در برابر حوادث طبیعی همواره ذهن صاحبان صنابع و ساختمات ها را مشغول خود ساخته است. فناوری ساندویچ پانل با ویژگی های منحصر به فرد خود مدت هاست که پاسخگوی این مسائل بوده است. پانل های سقفی دارای گام های ذوزنقه ای شکل می باشند و حالت اورلپ آنها هنگام سوار شدن روی یکدیگر و ضخامت ۴ تا ۱۰ سانتی متری آنها امکان نفوذ اب را از بین میبرند.

 

جنس ورق ساندویچ پانل سقفی معمولا به دو روش تولید میگردد:

 1. از دو سمت ورق هایی از جنس آلوزینک
 2. از یک سمت ورق آلوزینک و از سمت دیگر ورق هایی از جنس فویل آلومینیوم مسلح

طرح شادولاین ذوزنقه ای پانل سقفی و طرح های سفالی جدید این محصول زیبایی دو چندانی را به نمای ساختمان ها داده است.

نمونه کاربری ساندویچ پانل

از کاربرد ساندویچ پانل ها در زمینه های مختلف میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در سردخانه ها و صنایع سرمایشی
 • بیمارستان، درمانگاه، سرویس های بهداشتی و سازه های صحرایی
 • کانکس، کانتینر، پست های نگهبانی و واحدهای امدادی در زمان های بحرانی
 • در ساخت سوله ها، کارخانجات و سالن های تولید، هتل ها و ساختمان های اداری
 • استفاده در انبارها، سالن های ورزشی، سازه های فضایی و کمپ های موقت
 • خانه های پیش ساخته، دیوار و سقف فضاهای اداری
 • سیلوها، باشگاه ها، مدارس و استخرهای سرپوشیده

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای پوشاننده سقف و دیوار فضاهای سردخانه ای می باشد. ویژگی های این پانل مانند حمل و نقل آسان، سرعت بالا در نصب، شستشوی بسیار راحت و مقاومت بالا در برابر سایش باعث فراگیری استفاده از این محصول در صنایع غذایی کشور گردیده است. تا جایی که اتاق های حمل بار سردخانه ای ماموت در سراسر جاده های کشور به وفور دیده می شوند.

پانل سردخانه ای در صنعت سردسازی کشور تحول قابل ملاحظه ای انجام داده است و برای پیشبرد اهداف آن گام های مهمی برداشته است. پانل سردخانه ای با توجه به استفاده از عایق پلی یورتان که فومی بسیار با کیفیت و ضد حریق نیز می باشد تست استاندارد های روز دنیا را پشت سر گذاشته است.

مشخصات ساندویچ پانل سردخانه ای

پانل های سردخانه ای به علت حساسیت بالا و استفاده در محیط هایی که باید بدون کوچکترین آلودگی طراحی شوند به کار گرفته می شوند. به همین علت مشخصات فنی آنها باید مراحل استانداردسازی را به دقت پشت سر گذاشته و مراحل تحویل زیر نظر کارشناسان خبره قرار بگیرد. سردخانه ها و اتاق های تمیز باید عاری از هرگونه الودگی باشند.

 

ساندویچ پانل ها کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف از جمله صنایع تولیدی، کشاورزی، مرغداری، نظامی، شیمیایی، مراکز صنعتی، پلیسی، امداد و نجات، هوافضا و هسته ای کاربرد دارند دارد. ضخامت و نوع آن بر اساس نوع کاربرد آن متفاوت است که برخی از مهم ترین موارد کاربرد این محصول عبارتند از:
۱. ساخت کانکس شامل کانکسهای ثابت و متحرک، کانکس های یخچال دار ثابت و متحرک، سردخانه ها، کمپ های اسکان موقت و کانتیرها
۲. سوله، سازه فلزی، سازه فضایی، انبار، سوله های صنعتی، سازه‌های سبک
۳. مجتمع های ورزشی، کارخانه صنعتی و تولیدی، سردخانه های صنعتی و نیمه صنعتی
۴. ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و ویلایی، اضافه بنا در محوطه، تراس و پشت بام
۵. ساخت استودیوهای صدا برداری
۶. عایق سازی دیوارها
۷. ماکت و کاردستی و تابلو اعلانات
۸. ساخت دکور و فضاسازی‌های موقت
۹. ساخت احجام و مدل های بزرگ و بسیار بزرگ
۱۰. برای فضاسازی و تبلیغات شهری که از پوشش های پلیمری برای حفاظت برابر شرایط محیطی و UV استفاده می شود.
۱۱. ساخت انبار و سیلو
۱۲. سقف آلاچیق
کاربردهای معمول برای سیستم های ساندویچ پانل عبارتند از:
 • روکش های بیرونی

این روکش ها برای ساختمان های یک و گاهی چند طبقه استفاده می شود. پلی اورتان شایع ترین عنصر هسته ای است که برای این برنامه استفاده می شود. ساندویچ پانل ها به صورت بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند تا بارهای باد و همچنین هوای فشرده را تحمل کنند. نمونه های بسیار کوچکی از پوشش های بیرونی وجود دارد که علت گسترش شدید آتش در مقایسه با پوشش های عایق بندی شده داخلی است که به عنوان مثال برای پوشش دادن مناطق پردازش مواد غذایی در کارخانه های مواد غذایی استفاده می شود.

 • دیوارهای محفظه مقاوم در برابر آتش

مصالح ساختمانی تنها راه حل برای دیوارهای محفظه نیست. برخی از سیستم های ساندویچ پانل می توانند در این کاربرد، بسیار موفق استفاده شوند. معمولا پشم معدنی فیبر با تراکم بسیار بالا برای این کاربرد استفاده می شود، زیرا می تواند به راحتی پانل را با مقاومت ۹۰ دقیقه و تا ۲۴۰ دقیقه در برابر آتش ارائه دهد. مهم است که اطمینان حاصل شود تا سیستم پانل عایق کافی را فراهم کند تا مطمئن شود که مواد قابل احتراق در تماس مستقیم با طرف پانلی که در معرض آتش نیست ، آتش خواهد گرفت. (این هدف از شرایط عایق در آزمون مقاومت در برابر آتش است)

همچنین ضروری است که اتصال بین دیوار محفظه و پوشش ساختمان برای جلوگیری از گسترش آتش در اطراف محیط دیوار محفظه مقاوم در برابر آتش طراحی شود

ساندویچ پانل ها اگر به اندازه کافی پشتیبانی شود، برای مبارزه با آتش نباید مشکلی را ایجاد کنند، به طوری که سوختگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. با این حال، برای مواد قابل احتراق بیشتر، تجربه آتش نشانی، نشان می دهد که مشکلاتی به خصوص برای ساندویچ پانل های مورد استفاده در صنایع غذایی که در داخل هستند، اتفاق می افتد. آسان نیست که آتش سوزی درون یک پانل قابل اشتعال شناسایی شود یا به درون آن دسترسی پیدا کرد. در چنین شرایطی، نه تنها محتوای ساختمان در حال سوختن باید مورد توجه قرار گیرد، بلکه به ساندویچ پانل ها نیز باید توجه داشت. در نتیجه، احتمال خرابی قابل توجهی در آتش سوزی بیشتر است، زیرا بار آتش بیشتر می باشد.

در حقیقت، مشکلات ناشی از گروه آتش نشانی نیز به دلیل کمبود تقسیم بندی مقاوم در برابر آتش یا توقف آتش سوزی به عنوان ماهیت ناپایدار برخی از انواع سیستم های ساندویچ پانل مشخص نامناسب، بسیار زیاد است.

ساندویچ پانل دست دوم

ساندویچ پانل به دلیل بروز بودن در صنعت ساختمان سازی و بهینه بودن نسبت به مصالح ساختمانی پس از مدت زیادی قایل استفاده خواهد بود ، ساندویچ پانل دست دوم ماموت این امکان رو به استفاده کننده میدهد که پس از استفاده از جنس دست اول بتواند همان کیفیت اول را داشته باشد .

تماس از طریق واتساپ
تماس از طریق واتساپ
Call Now Buttonتماس با ما